Kamuyu aydınlatma ilkesi açısından kurumsal yönetimin önemi ve İMKB'nda bir uygulama
  1. Tez No: 290749
  2. Yazar: SEDA ÜNBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kurumsal Yönetim 1980'lerden itibaren şirket yönetimi konusu içinde en çok tartışılır mevzulardan biri haline gelmiştir. Kurumsal yönetim kavramı yaklaşık 15-20 yıldan beri yaygın olarak kullanılmasına karşın, iş dünyasında göz önüne çıkması çok yeni bir olaydır. Kuşkusuz ki bunda Amerika Birleşik Devletleri tarihinin on iki en büyük iflasından yedisinin ?bunlar; Enron, Tyco ve Worldcom gibi şirketleri içermektedir- sadece 2002 yılında görülmesinin de rolü vardır (Monks ve Minow, 2004:1-7).Bunun yanı sıra dünyanın her tarafında meydana gelen şirket skandalları, `kurumsal yönetim' kavramını gerek iş dünyasının gerekse devletlerin gündemine oturtmuştur. Kurumsal yönetim, bütün dünyada uluslar arası teşkilatlarda tartışılmaya başlanmış, ülkeler, şirketler ve tüm kuruluşlar, kendileri için en doğru ve en iyi kurumsal yönetim biçimini aramaya başlamışlardır. Gerek akademik alanda, gerekse iş dünyasında birçok araştırmalar yapılmış, yayınlar çıkartılmıştır. Başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere, hemen hemen 50 ülke kurumsal yönetim kodları, ilkeleri yayınlamışlardır.Günümüzde kurumsal yönetim konusundaki çalışmalar yoğun ve birbirine entegre bir şekilde devam etmektedir. Bu konuda Dünya Bankası , OECD öncü rol oynamaktadır. Ülkemizde de TÜSİAD tarafından bir çalışma yapılmış ve SPK tarafından `Kurumsal Yönetim İlkeleri' yayınlanmıştır. Kurumsal yönetimin olmazsa olmaz olmaz bu ilkeleri; adillik, sorumluluk, hesap verebilirlik ve şeffaflıktır.Bu çalışmada Türkiye'de uygulanan kurumsal yönetim kamuyu aydınlatma ilkesi açısından değerlendirilmiş; hisse senetleri İMKB'de işlem gören firmaların kamuyu aydınlatma ilkesini ne derecede anladıkları ve uygulama boyutunda nerede oldukları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate Governance, has been the most frequently discussed subject of company management since the 1980s. The concept of corporate governance is widely used in approximately 15-20 years, although a very new phenomenon in the business world come into consideration. Without a doubt, seven of twelve of the largest bankruptcy- contains the firms like Enron, Tyco, Worldcom- in United States history in this in 2002 in the role of being there (Monks and Minow, 2004:1-7).In addition, corporate scandals from occurring all over the world, 'corporate governance' agenda states that the concept and understood well the need of the business world. Corporate governance have been discussed at international organizations all over the world, countries, companies and all organizations, have begun to look for the most accurate and best form of corporate governance. Many research has been made in the business world and academic field, publications issued. Particularly the United States and European countries, including almost 50 country corporate governance codes and principles issued.Today, intensive studies on corporate governance and continues to each other in an integrated way. In this regard the World Bank, the OECD plays a leading role. In our country, a study made by TUSIAD and published by SPK as the name 'Corporate Governance Principles'. Here are the principles of corporate governance; fairness, responsibility, accountability and transparency.This study evaluated the principle of public disclosure of corporate governance implemented in Turkey; shares are traded on the Istanbul Stock Exchange firms to what extent they understand the principle of public disclosure, and where they tried to determine the size of the application.