Ortaöğretim kurumlarında okullar arası futbol müsabakalarına katılan öğrencilerin fair play anlayışlarının kulüp deneyimlerine göre incelenmesi
Examination of the relationship between club experience and the understanding of fair play of secondary education students who participate in interscholastic soccer matches
  1. Tez No: 290758
  2. Yazar: ABDURRAHİM TOPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma okullar arası futbol müsabakalarına katılan öğrencilerin cinsiyet ve kulüp deneyimleri ile Fair Play anlayışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır.Bu araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Ankara il Merkezi'nde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören yaklaşık 500 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Yenimahalle, Keçiören, Akyurt, Altındağ ve Çankaya ilçelerinde öğrenim gören %73.6'sı erkek, %26.4'ü kız, toplam 250 ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. %59.2'si (148) kulüp deneyimi olan, %40.8'i (102) kulüp deneyimi olmayan olmak üzere toplam 250 (184 erkek; 66 bayan) ortaöğretim öğrencisi örneklemi oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formuna ek olarak, Vallerand, Briere, Blanchard ve Provencher tarafından geliştirilen ve Gülfem Sezen Balçıkanlı tarafından Türkçeye uyarlanan ?Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Independent Samples T-Test ve Mann Whitney U-Test'i kullanılmıştır.Araştırmaya göre, Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği alt boyutlarına ait davranışlar incelendiğinde bayan öğrencilerin Sosyal Normlara Uyum ve Kurallara ve Yönetime Saygı davranışlarını sergilemede erkek öğrencilerden daha ilerde oldukları görülmektedir. Alt boyutlar kulüp deneyimine göre incelendiğinde, Sosyal Normlara Uyum, Kurallara ve Yönetime Saygı ve Rakibe Saygı alt boyutlarıyla kulüp deneyimi arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Sporda Sorumluklara Bağlılık alt boyutunda ise kulüp deneyimi olan öğrencilerin kulüp deneyimi olmayan öğrencilere göre bu davranışların kendilerini daha fazla ifade ettiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the relationship between club experience, gender and the understandings of Fair Play of secondary education students who participate in interscholastic soccer matches.Survey model was used in this study. The universe of the study contains nearly 500 students attending secondary education institutions of Ministry of Education located in the city center of Ankara province in the academic year 2010-2011. The sample of the study is 250 secondary education students (%26.4 female, %73.6 male) receiving education in the secondary education institutions in the centre of Yenimahalle, Keçiören, Akyurt, Altındağ and Çankaya. 250 (184 males, 66 females) students, 148 of them (%59.2) have a club experience, 102 of them (%40.8) don?t have a club experience, consist the sample of the study.?Multidimensional Sportspersonship Orientations Scale? developed by Vallerand, Briere, Blanchard and Provencher and adapted for Turkish by Gülfem Sezen Balçıkanlı in addition to the personal information form prepared by the researcher were used as data collection instrument in the present study. Independent Samples T-Test and Mann Whitney U-Test were used for analyzing the data.Study results indicate that female students are higher than those of male students in the displaying manners of Respect for Rules and Officials and Compliance with Social Norms as the sub-dimensions of Multidimensional Sportspersonship Orientations Scale. As the sub-dimensions of club experience were examined, significant differences weren?t observed in the relation between sub-dimensions manners of Compliance with Social Norms, Respect for Rules and Officials and Respect for Opponents and club experience. Students who have club experience indicated themselves more than those of students without club experience in the sub-dimensions manners of Respect for One?s Full Commitment.