Öğretim elemanların öğretim amaçlı internet kullanımları ve görüşleri
Teaching staff for instructional purpose internet usages and opinions of instructors
- Tez No: 290757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada, 2010-2011 eğitim yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde çalışmakta olan öğretim elemanlarının öğretim amaçlı internet kullanımları ve görüşleri araştırılmıştır. Çalışmanın modeli betimsel taramadır. Çalışmaya 100 öğretim elemanı katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak geliştirilen bir anket kullanılmıştır. Anket iki bölümden oluşmuştur: birinci bölümde öğretim elemanlarının öğretim amaçlı internetin kullanımlarına yönelik ifadeler yer almıştır. İkinci bölümde ise öğretim elemanlarının öğretim amaçlı internet kullanımına dair görüşlerine ilişkin ifadelere yer verilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre öğretim elamanlarının öğretim amaçlı internet kullanımının öğretime etkilerine dair görüşlerinde genel olarak kararsız oldukları görülmektedir. Öğretim elamanlarının öğretim amaçlı internet kullanımına dair görüşlerinin cinsiyete, unvanlarına ve bölümlerine göre ise değişmemektedir. Öğretim elamanlarının öğretim amaçlı internet kullanımlarında genel olarak interneti bazen kullanmaktadırlar. Öğretim elamanlarının öğretim amaçlı internet kullanımları bölümlere göre değişmemektedir. Unvanlarına göre ise anlamlı bir şekilde değişmektedir. Araştırma görevlisi öğretim elamanlarının, profesör ve doçent öğretim elamanlarına ve yardımcı doçent öğretim elamanlarına göre daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyete göre de anlamlı bir şekilde değişmektedir. Bay öğretim elamanları bayan öğretim elamanlarına göre daha olumludur.
Özet (Çeviri)
In this research, for instructional purpose internet usages and opinions of instructors who are working in Gazi University education faculty in 2010-2011 academic years have been searched. A survey model is used in the study. 100 instructors consist of the sampling of the study. A questionnaire was used in the research as data collection tool. The questionnaire consisted of two parts: in the first part, expressions for internet usage levels of instructors for instructional purpose were included. In the second part, a survey regarding internet on the use of opinions of instructors for instructional purpose was included.According to the results of research, it is seen that instructors are generally unstable in their opinions as to the effects of internet usage for instructional purpose on education. Internets on the use of opinions of instructors for instructional purpose do not change according to their gender, titles and departments. The usage of the internet in general education teaching staff is using the internet sometimes. Internet usages of instructors for instructional purpose do not change according to the departments. They significantly change according to instructors? titles. It has been determined that research assistant instructors were more significant than professor and associate professor instructors and assistant professor instructors. Also, they significantly change according to the gender. Male instructors are more positive than female instructors.