Genel işlem şartları ve satım sözleşmesinde yer alan haksız şartlar
General transaction conditions and unjust conditions within sale contract
- Tez No: 290778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tezimin konusu, genel işlem şartları ve tüketici hukuku kapsamında satım sözleşmesinde yer alan haksız şartlardan oluşmaktadır. Temel kavramlar olarak adlandırdığım tezimin birinci bölümünde, satım sözleşmesi, sözleşme özgürlüğü ilkesi, tüketici ve tüketici sözleşmeleri kavramlarından ve bu kavramların unsurlarından bahsedilmiştir.Tezimin ikinci bölümünde ise, genel işlem şartları konusu mukayeseli hukuk ve Türk hukuku kapsamında irdelenmiştir. Öncelikle, genel işlem şartlarının tanımı ve unsurları hakkında bilgiler verilmeye çalışmış ve daha sonra Türk hukuku ve mukayeseli hukuk kapsamında genel işlem şartlarının yürürlük ve içerik denetiminden bahsedilmiştir. Konunun önemine binaen, 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6098 s. Türk Borçlar Kanununun 20. ve devamı maddelerinde yer alan genel işlem şartlarına ilişkin tüm kanuni düzenlemeler, genel hatları ile açıklanmaya çalışılmıştır.Tezimin son kısmında ise, 4077 s. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 25137 s. Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmelik kapsamında, haksız şart kavramı, tanımı, unsurları ve yaptırımı irdelenmiş olup; uygulamada çeşitli satım türleri kapsamında ve satım sözleşmelerinin tümünde ortak olarak görülebilecek haksız şart örneklerine değinilmiştir.Bu bakımdan tezimde, uygulamada sürekli karşılaşılması muhtemel, genel işlem şartları ve haksız şartlar ile satım sözleşmesi kapsamında haksız şart örnekleri hususunda bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of my thesis is general process conditions and unjust conditions within sale contract in scope of consumer law. In the first section of my thesis titled basic concepts, concepts of sale contract, liberty of contract principle, consumer and consumer contracts, and elements thereof were explained.In the second section of my thesis, general transaction conditions were analyzed in scope of comparative law and Turkish law. Firstly, information on the definition of general transaction conditions and elements thereof were given, and then, enforcement and content inspection in scope of Turkish law and comparative law were explained. By virtue of the issue?s importance, all legal arrangements concerning general transaction conditions within article 20 and following articles of Turkish Code of Obligations no. 6098 to enter into force on 01.07.2012 were explained in general terms.In the last section of my thesis, concept of unjust condition, definition, elements and sanction thereof in scope of Consumer Protection Law no. 4077 and Regulation on Unjust Conditions within Consumer Contracts no. 25137 were analyzed, and unjust condition exampled that can be seen as common in practice in several sale types and in all sale contracts were explained.In this context, information on general transaction conditions and unjust conditions that can be encountered in practice and unjust condition examples in scope of sale contracts were given.