Sermaye şirketleri ortaklık payı devir sözleşmesinde ayıptan sorumluluk
Liability of defect in the partnership share transfer agreement of capital companies
  1. Tez No: 881300
  2. Yazar: BAŞAK BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Çalışmanın konusunu sermaye şirketleri ortaklık payı devir sözleşmesinde ayıptan sorumluluk oluşturmaktadır. Şirket ile ortak arasındaki borç ilişkisinin devrini konu alan sözleşmelerde şirketin kontrolünün devri sonucu doğmuyorsa, satıcının ayıptan sorumluluk hükümlerinin uygulanamayacağı ve alacağın devrinde garanti yükümlülüğü hükümlerinin ya da sözleşme öncesi görüşmelerden kaynaklanan sorumluluğun uygulanacağı ağırlıklı olarak kabul edilmektedir. Çalışmanın amacı, doktrinde savunulan ve içtihatlar yer alan görüşleri sözleşme konusu çerçevesinde detaylı olarak değerlendirmektir. Çalışmanın ilk bölümde ortaklık payı, sözleşmenin konusu, hukuki niteliği, tasarruf işlemi ve sözleşmenin sebebe bağlılığı ele alınmaktadır. İkinci bölümde sözleşmeye ayıptan sorumluluk yönünden satış sözleşmesi hükümlerinin uygulanacağı belirlenmekte ve sözleşme konusu hakkında tarafların bilgisi değerlendirilmektedir. İkinci bölümün devamında alacağın devrinde garanti yükümlülüğü ile karşılaştırmalı olarak sermaye şirketleri ortaklık payı devir sözleşmesinde ayıptan sorumluluk hükümlerinin uygulanabilirliği tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde benzer veya yerine uygulanması gerektiği savunulan hukuki kurumlarla ayıptan sorumluluğun ilişkisi, genel olarak ve konu özelinde incelenmektedir. Ayıptan sorumluluğun şartları ile hukuki sonuçları genel olarak ve konu özelinde incelenerek çalışma sonlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the liability for defects in the partnership share transfer agreement of capital companies. In the contracts, which is about the transfer of the relationship between the company and the partner, if not caused by the transfer of the control, it is predominantly accepted that the provisions of the responsibility of the seller for defects cannot be applied, but the provisions of the guarantee obligation in the assignment of claim or liability for the pre-contract negotiations must be applied. The aim of the study is to evaluate the views defended in the doctrine and precedents in detail within the framework of the subject of contract. In the first chapter of the study, subject of the agreement, the dispositive act, legal character and the causality of contract in share transfer are discussed. In the second chapter, the application of provisions of the sales contract in terms of liability for defects is determined and the knowledge of the parties about the subject of the contract is evaluated. In the continuation of he second chapter is discussed the applicability of the liability for defects in the partnership share transfer agreement in comparison with the guarantee obligation in the assignment of claim. In the third chapter, the relationship between the legal institutions that are similar or that should be applied instead of the liability for defect is examined in general and on a subject-specific basis. The study is concluded by examining the conditions and legal consequences of the liability for defects in general and on a subject-specific basis.