Nurettin Topçu'nun eğitim anlayışında öne çıkan değerler
Outstanding values in Nurettin Topçu's education approach
- Tez No: 290805
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son iki asırda dünyada yaşanan gelişmeler birçok kavrama bakış açısını değiştirdiği gibi değerlere olan bakış açısını da değiştirmiştir. Bilim dünyasında metafizik alanı reddeden görüşler hakim olmuş, modernleşmenin; geleneksel değerlerin yerine yeni değerler oluşturulması gerektiğine dair tezi genel kabul görmüştür. Bu durum, iyilik, doğruluk, güzellik gibi evrensel değerlerle birlikte, milli ve manevi değerlerin bireysel ve toplumsal anlamdaki yerini de etkilemiştir.Nurettin Topçu, kendi fikri yapısı içinde değerleri yeniden tanımlamış ve açıklamalar yapmıştır. Bu çalışmada değerlerin kavramsal anlamı hakkında bilgi verilmeye çalışılmış, Topçu'nun anlayışına göre değerleri etkileyen unsurlar hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Son olarak eğitim öğretim süreci içinde değerler konusu işlenmiştir. Değerler eğitiminin çok boyutlu, planlı ve programlı olarak verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Değerler eğitimi okulun sınırları ile kısıtlı kalmaması gereken toplumdaki bütün yapıların etkilediği bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
Developments occurred in the last two centuries (in) the world has changed many perspectives and changed perspective of values. In the science world, there has been dominated opinions rejecting the metaphysical field, modernization; instead of the traditional values, generally accepted thesis about the need to establish new values. This status, goodness, truth, beauty with the universal values national and spiritual values also influenced the location of the individual and social meaning.Nurettin Topçu, re-defined the structure in their own idea of values and made statements. This study attempted to provide information about the meaning of conceptual values, According to Topçu?s understanding, assessments were made about the factors that affect values. Finally, the values processed in the process of education. Values education is a multi-dimensional, in the conclusion should be reached as planned and programmed. Values education; should not remain limited to the boundaries of the school, is a process that affects all the structures in society.