Şekil bellekli alaşımlar ve üretimi
- Tez No: 29084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDRET AYDINBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Şekil bellekli alaşımlar genellikle martenzitik dönüşüme uğrayabilen yapılar olup bunlar plastik şekillendirme sonrası ısıtıldıklarında eski şekillerini alabilmektedirler. Şekil bellek etkisinin bulunmasından sonra, bu özelliğe sahip malzemeler hem dönüşümle ilgili soruların yanıtlanması, hemde çeşitli kullanım alanından dolayı geniş bir araştırmaya neden olmuşlardır. Şekil bellekli alaşımlardan Ti-Ni ve Cu-esaslı olanları bağlantı elemanları, sıkıştırma elemanları, çeşitli kontrol cihazları olarak endüstriyel uygulamalarda ve birçok tıbbi uygulamada kullanılmaktadır. Bu çalışmada, önce şekil bellek etkisi ve bu etkiyi gösteren alaşımların ortak özellikleri ile üretim yöntemleri üzerinde durulmuş, sonra Cu-Sn alaşımının şekil bellek etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Shape memory alloys can in general be transformed martensitcally and if they are neated after plastic deformation the.\ can take their original shape. After the invention of the shape memory effect, the materials showings this effect have been investigated widely to answer questions in regards to transformation and also to their various applications. Shape memory alloys, notably those of the Ti-Ni type and the copper-based types are now used in a variety of commercial applications such as couplings, fittings, numerous actuators and in a good many medical applications. In this study, previously shape memory effect, and associate properties of alloys that exist to this effect with production methods of this alloys are explained, afterwards shape memory effect of Cu-Su alloys are investigated.