From gecekondu to apartmankondu: Economic transformation of the squatter settlers of Rumeli Hisarüstü from 1960 onward
Gecekondu?dan apartmankondu'ya: Rumeli Hisarüstü gecekondulularının 1960'dan bugüne ekonomik dönüşümü
  1. Tez No: 298381
  2. Yazar: İRFAN ÖZDABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSA ÖZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada Rumeli Hisarüstü gecekondulularının gecekondu/gündüzkondu/apartmankondu yapımına paralel olarak 1960'dan bugüne kadarki ekonomik hayatlarının birincil ve ikincil ekonomik dönüşümü, dünyada ve özellikle de Türkiye'de uygulanan neo-liberal politikaların bu dönüşüm süreci üzerindeki etkisi, ve Boğaziçi Üniversitesi'nin ve öğrencilerinin modifiye edici rolü Rumeli Hisarüstü popülasyonundan amaca yönelik örneklem yoluyla seçilen katılımcılara açık-uçlu ve yarı-kapalı mülakat soruları sorularak ve ayrıca katılımcı gözlem yoluyla kalitatif bir araştırma metodolojisi uygulanarak incelenmektedir.Rumeli Hisarüstü gecekonduluları farklı düzeylerde asimilasyon, entegrasyon, marjinalleşme ve ayrışma sonuçlarını doğuran bir kültürel etkileşim sürecinden geçmişlerdir. Birincil ve ikincil ekonomik dönüşüm süreci göz önüne alınıp incelendiğinde, ampirik bulguların, global neo-liberal politikalar sebebiyle gecekonduluların sosyal olarak dışlandığı şeklindeki halen geçerli olan ve öne sürülen tezlerin tersine, Rumeli Hisarüstü gecekondu bölgesinin daha ziyade sisteme entegre olduğunu, kendi içerisinde neo-liberal ekonomik ilişkilerin ve dönüşümün nüvelerini taşıdığını ve aynı zamanda da imtiyazsız küçük bir şehir sınıfı yarattığını önerdiği anlaşılmaktadır. Bu ekonomik dönüşüm aynı zamanda Rumeli Hisarüstü gecekondulularının ekonomik ideolojilerinin dönüşümüne de yol açarak yeni bir Rumeli Hisarüstü kimliği oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the primary and secondary transformation of the economic lives of the squatter settlers of Rumeli Hisarüstü in line with the building up of gecekondu/gündüzkondu/apartmankondu from 1960 onwards, the impact of the neo-liberal policies in the world and specifically in Turkey on this transformation process, and the modifying role of the Boğaziçi University and its students is analyzed utilizing a qualitative research methodology by directing open-ended and semi-structured interview questions to the respondents selected through a judgmental and purposive sampling from the population of Rumeli Hisarüstü as well as through participant observation.The squatter settlers of Rumeli Hisarüstü have gone through a process of acculturation with the outcomes of assimilation, integration, marginality and separation at different levels. When the primary and secondary economic transformation process is viewed and analyzed within a dialectical socio-economic and historical continuum, the empirical evidence suggests that, contrary to the prevailing understanding on the social exclusion thesis with regard to the squatter settlements due to the global neo-liberal policies, Rumeli Hisarüstü squatter settlement is rather integrated into the system containing the prototype of the neo-liberal economic relations and transformation within itself and at the same time giving rise to a minor urban underprivileged class. This economic transformation also paved the way for the transformation of Rumeli Hisarüstü squatter settlers? economic ideologies, forming a new Rumeli Hisarüstü identity.