KOBİ'lerde pazarlama iletişimi ve markalaşma
Marketing communications and branding in SMEs
  1. Tez No: 290848
  2. Yazar: ARZU ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIVANÇ NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Ülkemiz ekonomisinin büyük bir bölümünü olusturan küçük ve orta ölçekli isletmeler bir marka altında çalısma eğilimindedirler. Özellikle ayakkabıcılık sektörü fason ihracat bazlı isletmelerden olustuğundan büyük üretim adetlerine sahiptir. ?çsel vedıssal birtakım etkenler nedeniyle bir marka seti olusturup dağıtım kanalları açma süreçleri ile pazarlama, reklam ve tanıtım çalısmalarını realize edememektedir. Bu çalısmanın inceleme alanı; isletmelerde markalasma önündeki engellerin belirlenmesi,markalasmıs isletmelerin sağladığı avantajlar ve markalasamamıs isletmelerin maruz kaldığı kayıplardır.Arastırma sonucunda markalasmıs isletmelerin markalasmamıs isletmeler göre daha fazla istihdam yarattığı, yurtdısı pazarlarda daha çok faaliyet gösterdiği ve markanın önemi ve gerekliliği konusunda daha bilinçli oldukları bulunmustur.Markalasmamıs isletmelerin ise markalasamama sebepleri arasında finansal sorunlar, Ar-Ge yatırımlarının eksikliği, reklam ve tanıtım sorunlarının önemli yer tuttuğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Small and medium scaled enterprises (SMEs) which compose a major part of our country?s economy have tendency to work under a brand. Especially the shoe sector has large scale production as it is composed of tailor made export based enterprises. Due to some internal and external factors such enterprises can not realize the marketing, advertisement and promotion processes through configuring distribution networks after creating a brand block.In this study, the determination of the problems concerning the branding processes in terms of enterprises, the advantages that branded enterprises provide and the losses that the enterprises which failed to be branded face are analyzed. As a result of the research, it is determined that the branded enterprises surpassed the enterprises that fail to be branded concerning job creation, activity in foreign markets and it is also determined that they are more conscious about theimportance and necesssity of brand comparing to the enterprises that fail to be branded. Financial problems, lackness of R & D invesments, advertisement and marketing problems are determined as the main problems for the reasons of the enterprises that failed to be branded.