Türkiye'deki KOBİ'lerin pazarlama iletişimi planlarında ihtisas fuarlarına ve yayınlarına yaklaşımı
Turkish SMEs' approach to the trade fairs and B2B publications in their marketing communication plans
  1. Tez No: 327656
  2. Yazar: ESRA ŞAHİNER İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. AHU ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde KOBİ'ler, ülkeler arası hızla küreselleşen pazarlarda gerek ekonominin dinamosu olma gerekse sosyal hayata katkıda bulunma rolleriyle giderek önem kazanmaktadır. Ülkemizdeki KOBİ'lerin de dünyadaki örnekleri gibi küresel pazarlarda başarılı olabilmeleri, çağın ve müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri pazarlama iletişim planlarını doğru ve etkin kurgulamalarıyla ilgilidir.Bu tez çalışmasında ülkemizde özellikle endüstriyel alanda faaliyet gösteren KOBİ'lerin pazarlama iletişim planlarında başat rol oynayan ihtisas fuarlarına ve yayınlarına yaklaşımları irdelenmiş; konuyla ilgili sorunlar ve mevcut durum ele alınmıştır.Bunu yaparken öncelikle pazarlama, ihtisas fuarları ve ihtisas yayınlarıyla ilgili bilgilendirme yapılmış, bunun yanında üç farklı KOBİ klasmanında işletmeyle vaka incelemesi amacıyla görüşmeler yapılmıştır.Elde edilen bulgular ışığında ihtisas fuarlarının ve yayınlarının KOBİ'ler için hayati önem taşıdığı, bunun yanında ülkemizde bu iki sektörün taşıdıkları önem paralelinde değişim ve gelişim göstermesi gerektiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, small and medium sized enterprises (SMEs) become gradually more important in rapidly globalizing inter country markets with their role of being dynamos of economy and contributors to the social life. For the SMEs in our country, same as the examples in the world, the fact to be successful in global markets, to correspond to the era?s and consumers? requests is concerned with building their marketing communication plans in a proper and effective way.This graduation thesis aims to examine the approach of Turkish SMEs ?especially those operating in industrial areas- to the trade fairs and B2B publications which play a dominant role in their marketing communication plans through discussing the present situation and concerns about the subject. While doing this, detailed information about trade fairs and B2B publications is given and three companies from different SME categories are interviewed as the case study.In the light of findings obtained, it is possible to say that trade fairs and publications play a crucial role for SMEs and besides, these two industries in our country have to show a change and progress in parallel with their capital importance.