Türkiye'de örtüaltı yetiştiriciliği
Greenhouse cultivation in Turkey
- Tez No: 290849
- Danışmanlar: DOÇ. NURAN TAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
?Türkiye'de Örtüaltı Yetiştiriciliği? adlı yüksek lisans tez çalışmasında ilk olarak örtüaltı yetiştiriciliğin dünyada ve ülkemizdeki doğuşu ve gelişimi tarihsel süreçte ve terminolojik olarak incelenmiş; örtüaltı yetiştiricilik yapıları yerleşim, malzeme ve teknik özellikleri açısından genel olarak gözden geçirilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde konu Türkiye ölçeğinde değerlendirilerek, konu ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra bölgeler ve bu bölgeler içerisinde ön plana çıkan iller daha detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın arazi çalışmaları safhasında örtüaltı yetiştiriciliğin yoğun olarak yapıldığı ve spesifik uygulamaların gerçekleştirildiği illere gidilerek işletmeler yerinde incelenmiş ve çiftçilerden görüş alınmıştır. Bu kapsamda 142 orta ve küçük ölçekli aile işletmesi incelenmiştir. İşletmelerin ülke genelindeki dağılımını etkileyen coğrafi faktörlerin yanında, konu tarımsal ve sosyo? ekonomik boyutları ile de ele alınarak çok yönlü mekansal analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firstly its historical process examined as terminological that the greehouse growing in the world and its rising in Turkey, generally the greenhouse constitution placing, material and technical features were reviewed in this the thesis of master which name is ?Abstract Greenhouse Cultivation in Turkey?. In the second part of the research the subject were evaluated in the scale of Turkey with the common information. Then the regions and the prominent citys were approached with details. In the terrain part of the research the places were visited and analyzed where the greenhouse growing intensively are common and the spesific applications are applied. Moreover the opinions of the farmers were taken. Within this context one hundred forty-two small and medium size enterprises were searched. The subject was discussed and versatile spatial analyze was applied with the agricultural and socio-economic aspects as well as the enterprises?s geographical range elements.