Kalite odaklı markalaşma sürecinde kalite maliyetleri
Quality coast in quality focused branding process
- Tez No: 290862
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Zamanla yeni gelişmelerin yanında teknolojinin hızla gelişmesi insanları yeni yerlere ve yeni araştırmalara sürüklemiştir. İşletmeler bir marka olmanın faydalarını fark ettikçe bulundukları ortamda müşteri gözünde yer etmişlerdir. Markalaşma kavramı, çok net olarak müşteriye verilen bir söz olarak algılanmaktadır. Bu söz o derece büyüktür ki bir ömür boyu devam eder ve işletme-müşteri ilişkisini asla koparmaz, müşteri üzerinde büyük bir güven yaratır.Marka denilince akla ilk gelen kavram çoğu zaman kalite kavramdır. Yaşamın her alanında, işletme içersinden başlayarak tüm topluma yayılan bir sinerji yayan ve asıl amacı yaşam kalitesini tesis etmek olan Toplam Kalite Yönetimi bir yönetim biçimi olmaktan öte bir yaşam felsefesidir. Markalaşmanın ana unsurları olan Stratejik planlama ve yayılma, Liderlik, Ekin katılım ve işbirliği, Müşteri odaklılık, Sürekli Gelişim başlıkları Toplam Kalite Yönetimi'nin temel prensiplerindendir.Kalite odaklı markalaşma sürecinin kalite maliyetlerine etkisinin araştırıldığı bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili temel kavramlar, marka-kalite-markalaşma kavramı üzerinde teorik ayrıntılarla durulacaktır. Yapılan çalışmanın ana hatları incelenip tezin ilerleyen bölümlerine destek olunacaktır.İkinci bölümde markalaşma ve kalite odaklı markalaşma sürecinde markanın konumlandırılması, yönetimi ve yapılandırılması üzerinde durulmuştur. Markanın temel taşlarından biri olan kalitenin marka üzerindeki etkileri irdelenip firmalara getirdiği katkıları ayrıntılı olarak ele alınacaktır.Üçüncü bölümde kalite ve markalaşma arasındaki ilişki detaylandırılıp tezin ana amacı olan kalite maliyetlerinin temeli atılmaya başlanacaktır.Dördüncü bölüm olan son bölümde ise markalaşma sürecinin kalite maliyetlerine etkisi üzerinde durularak, firmaların kalite sürecinde markanın da etkisiyle azalan maliyetlerin getirileri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Over time, as well as the rapid development in technology led people to new places and new research. As the organizations realize the benefits of being a brand, they have a special place in the eyes of the customer. The concept of branding is perceived as a clear promise that is given to customers. This is a very crucial promise that it will continue for a lifetime and never break off organization-customer relationship, it creates a huge confidence on the client.The concept of the quality is the first that comes to mind when brand is mentioned, in most of the time. Total Quality Management which starts from within the organization and extends a synergy to all society in every area of life, is a life philosophy rather than a management modality. Strategic Planning and Expansion, Leadership, Effective Participation and Cooperation, Customer Focus, and Continuous Improvement those are the main elements of branding, are basic principles of Total Quality Management.The present study that includes the effect of quality oriented branding process on quality costs, consists of four main chapters. In the first chapter, relevant basic concepts, the concept of brand-quality-branding will be discussed. Main structure of the study will be researched and it will support the next sections of the thesis.In the second chapter, brand positioning in the branding, and quality-oriented branding process, management and configuration will be mentioned. The effects of quality which is one of the cornerstones of the brand will be explored and contributions brought by the companies will be discussed in detail.In the third chapter the relationship between quality and branding will be discussed in detail and quality cost which is the main aim of the thesis will start to be mentioned.In the fourth chapter, the effect of branding process on quality costs and companies regressive costs on quality process by the impact of the brand will be discussed.