Adli muhasebecilik mesleği ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu açısından incelenmesi
Forensic accounting profession and analysing in terms of the Turkish Commercial Law no.6102
  1. Tez No: 290877
  2. Yazar: BERCA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Adli muhasebe, dünyada son 30 yılda yoğun olarak uygulanmaya başlanan, muhasebe, denetim, hukuk, araştırmacılık ve bunun gibi birçok ilgili disiplini içine alarak mahkemelere intikal etmiş hukuki durumların çözümüyle ilgilenen aynı zamandahile, yolsuzluk, usulsüzlük gibi sorunların tespiti, önlenmesi ve çözümüyle de ilgilenen yeni bir alandır. Türkiye'de ise çok kısa bir geçmişe sahiptir. Bu çalışma ile adli muhasebecilik mesleğini tanıtmak, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ve adli muhasebemesleği arasındaki ilişkiyi incelemek, Türkiye'deki adli muhasebecilik mesleğinin uygulanışını ortaya koymak amaçlanmış ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun adli muhasebe mesleğine Kanun'un çeşitli maddelerinde değinildiği ancak bunun adlimuhasebecilik mesleğinin kabulü açısından yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte günümüzde adli muhasebecilik mesleği Türkiye'de uygulanmaktadır ancak dünyadaki örneklerine yaklaşılması için; adli muhasebeciliğin meslek olarakkabul edilmesi, meslek mensubunun sertifika sahibi yapılması ve adli muhasebe eğitiminin gerek lisans ve lisansüstü seviyede gerekse de meslek mensuplarına sertifika sahibi olmalarından sonra mesleki yetkinliklerini devam ettirmeleri amacı ile sürekliolarak verilmesi gerekmektedir. Türkiye'deki işletmeler ya ortaklarından ya da hükümetten gelen baskılar ve talepler nedeniyle finansal faaliyetlerini yakından inceleme gereği hissettiklerinde, adli muhasebeye olan talepleri ihtiyaçlarıdoğrultusunda artacak ve daha çok işletme adli muhasebeciden yararlanma yoluna gidecektir. Bu adli muhasebeciler, mesleğe gerekli profesyonelliği katabilecek kişiler olmalı ve toplum, adli muhasebeci olan uzmanın farkını, profesyonelliğini açık ve net olarak görebilmelidir.
Özet (Çeviri)
Forensic accounting which is implemented intensively last 30 years in the world interests solution of convened problems involve accounting, audit, law, research and other related disciplines, meanwhile it also interests with determination, measureand solution of problems like fraud and irregulatory. In Turkey, it has not been implemented as long as examples of the world. It?s aimed with this work that familiarizing forensic accounting and analyzing relations between Turkish trade LawNr:6102 and forensic accounting. Forensic accounting is mentioned in some articles of Turkish Trade Law Nr: 6102, however it is concluded that are not sufficient evidences to accept profession of forensic accounting. On the other hand, forensic accounting is implemented in Turkey, solely for making familiar to examples of the world it is required that forensic accounting should be accepted as a profession in Turkey and people who choose forensic accounting have to own certificate. Education of forensic accounting must be given both bachelor?s and postgraduate degrees and the certificate should be renewed constantly to continue professional competence. When entities in Turkey need to review its financial operations due to pressures from its shareholders or government, requirement and request for forensic accounting will increase paralellyand more entity will benefit from a forensic accountant. These forensic accountants must be a person who can add value to this profession and display professionalism to society.