0-300 MeV enerji aralığında 206,207,208Pb(p,xn)205Bi reaksiyon tesir kesitlerinin hesaplanması
Calculation of 206,207,208Pb(p,xn)205Bi reaction cross sections in the 0-300 MeV energy region
- Tez No: 290893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hızlandırıcı tabanlı kritik altı sistem araştırması ülkeler için önemlidir. Bunun önemli bir parçası orta enerji mertebesinde kurşun ve bizmut hedeflerin proton bombardımanına maruz bırakılarak yüksek şiddetli nötron kaynağı elde edilmesidir. Bu enerji aralığında, yeni uzun ömürlü radyoaktif çekirdekler parçacık emisyonu ve fisyon olayıyla üretilebilir.Bu çalışmada, 0?300 MeV enerji aralığında 206,207,208Pb (p,xn)205Bi reaksiyon tesir kesitleri teorik olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan tesir kesitleri ile mevcut deneysel tesir kesitleri karşılaştırılmış ve birbirleriyle uyumlu olduğu görülmüştür. Yapılan hesaplamalarda, ALICE/ASH ve TALYS 1.2 nükleer reaksiyon bilgisayar kod programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accelerator-driven subcritical system research is of interest for countries. An important part of this is a high-intensity neutron source, which consists of a lead and bismuth target irradiated by protons at medium energies. In this energy region, new long-lived radioactive nuclei can be produced through a particle emission process and a fission process.In this study, 206,207,208Pb (p,xn)205Bi cross sections of reactions in the 0-300 MeV energy region were calculated. Calculated cross sections and the available cross sections were compared and found to be in good agreement. These calculations were made by using ALICE/ASH and TALYS 1.2 nuclear reaction computer code programs.