Agregaların tozluluk derecesinin bitüm bağlayıcılar üzerindeki etkileri
An investigation on effect of aggregates dusty degree on bitumen binders
- Tez No: 290908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkemizde her yıl yol yapımında 100 milyon ton civarında agrega kullanılmakta olup, yol üstyapı tabakalarının teşkilinde temel yapıtaşı niteliğindeki bu agregaların kalitesi, yolun mekanik dayanımı, hizmet ömrü ve trafik güvenliği açısından hayati bir önem taşımaktadır.Bu çalışmada, Agregaların Tozluluk Derecesinin Bitüm Bağlayıcılar Üzerindeki Etkileri belirlenmesi amaçlanmıştır. Asfalt kaplamalarda bitüm ile agrega arasındaki yapışma, agrega yüzeyindeki toz tabakasından etkilenmektedir. Bu çalışmada iki farklı ocaktan agregalar temin edilmiştir. Agrega örnekleri üzerinde; özgül ağırlık, birim ağırlık, elek analizi, su emme, nem durumu, Los Angeles, darbelenme ve donma-çözülme deneyleri yapılmıştır. Sıcak Karışım deneyleri olarak; soyulma, vialit, dolaylı çekme, Marshall Stabilite ve Akma ve Marshall Mekanik Batırma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Marshall deneyinde agrega numuneleri tozlu, orta tozlu ve tozsuz olarak sınıflandırılmıştır ve altı farklı tip Marshall deney numunesi üretilmiştir. Elde edilen sonuçlar, agrega yüzeyindeki toz tabakasının agregalar ile bitüm arasındaki adezyonu önemli ölçüde etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Per year nearly 100 million tons of aggregates are used in road construction in Turkey. The quality of aggregates as a main material of the construction of road pavements layers, is very important from the point of view of mechanical resistance, long service life, traffic safety and environmental impacts. The long-term performance of hot mix asphalt is strongly dependent on the characteristics of the aggregate in the mixture.In this study was determined to aim of the effect of aggregates dusty degree on bitumen binders. Flexible pavements affected adhesion between to bitumen and aggregate due to layer of dust on the surface of aggregate. This study, aggregates were supplied to two different quarry. Aggregates samples performed to specific gravity tests, unit weight, sieve analysis, water absorption, Los Angeles Abrasion, aggregate impact loss value (AIV), and MgSO4 Soundness were performed. As Hot mix asphalt pavement tests; Nicholson stripping, Vialit, Indirect tensile, Marshall Stability-Flow and Mechanical Marshall Immersion were performed. Aggregate samples divided into three classes; dusty, average dusty, dust free at the Marshall-Flow test and were produced six different type Marshall-flow tests samples. Test results, layer of dust on the surface of aggregate were observed significantly affected adhesion between to bitumen and aggregate.