Bir elektromekaniksel sistemin tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 29091
  2. Yazar: GÜRSEL ŞEFKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, elektromekanik sistemler incelenmiş ve bir uygulaması olan elekrtomanyetik fren sisteminin tasarımı ve analizi yapılmıştır. Elektromekanik fren sisteminin, matematik modeli kurulmuş ve simulasyonu gerçekleştirilmiştir. Fren sisteminin deney test düzeneği tasarlanmış ve kurulmuştur. Deneysel ve teorik sonuçlar karşılaştırılmış ve kullanılan matematik modelin gerçeklendiği görülmüştür. Sistem ileriki araştırmalarda, deneysel ile teoriksel sonuçlar arasındaki farkın giderilebilmesi için daha hassas boyutlarda ve seri imalat şartları için tasarlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the electromechanical devices have been described and then as an application electromagnetic brake has been designed and analysed. A mathematical model has been established and the computer simulation of the system has been realized. The theoretical results have been compared with the static and dynamic results.