Gözenekli ortamlarda ısı ve kütle transferinin sayısal analizi
- Tez No: 29092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULVAHAP YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada mühendislik uygulamalarında birçok yerde karşımıza çıkan gözenekli ortamlardan birleşik ısı ve kütle transferi incelenmiştir. Bu uygulamalardan en önemlileri kağıt, kumaş ve tahta kurutulmasıdır. Bu gibi ortamlardan nemin çıkarılması (kurutma) son derece karmaşık bir analitik problem olarak görülmektedir. Gözenekli ortamın yapısı bu olayda büyük rol oynamakla beraber olay sadece bir kütle transferi olarak değil, ısı ve kütle transferinin bir arada olduğu durum olarak alınır. Ayrıca bu çalışmada gözenekli ortam olarak ele alınan bir halının kurutulması olayının teorik modellemesi yapılmıştır. Doymamış gözenekli bir madde ile fiziksel özelliklerini bildiğimiz bir ortam arasındaki birleşik ısı ve kütle transferini karakterize eden enerji ve kütle transfer denklemleri yazılarak sınır şart ve bağıntıları tesbit edilmiştir. Bu denklemlerin sayısal çözülebilmesi için sonlu farklar metodu uygulanarak bir bilgisayar programı yapılmış ve çözüm için bilgisayar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study generally fundamental numbers that is widely used in the analysis of heat and mass transfer in the capillary porous materials are investigeted by giving various informations about the construction and basic features of porous materials. Also, Luikov equations that are set up for heat and mass transfer in the porous medium and their solutions methods are examined. In addition equations for heat and mass transfer are solved by using finite difference method and numerical results are obtained by means of a computer program.