Doğal ve ön işlem uygulanmış Saccharomyces cerevisiae biyokütleleri ile sulu çözeltilerdeki bazı tekstil boyarmaddelerinin renk giderimi koşullarının araştırılması
Investigation of the decolorization conditions of some textile dyes in aqueous solutions by pretreated and untreated biomass of Saccharomyces cerevisiae
- Tez No: 290921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada çevre kirliliği ve insan sağlığını tehdit eden tekstil endüstrisinde kullanılan bazı boyarmaddelerin biyolojik arıtım koşulları araştırılmıştır. Bu amaçla, biyosorbent olarak Saccharomyces cerevisiae biyokütlesi kullanılarak sulu çözeltilerdeki Red 3:1, Orange 13 ve Violet 1 tekstil boyarmaddelerinin renk giderimi çalışılmıştır.Öncelikle, renk giderimi çalışması için en uygun koşullar araştırılmıştır. Bu amaçla; pH, başlangıç boyarmadde konsantrasyonu, çalkalama hızı, süre, sıcaklık ve eklenen biyokütle miktarı parametreleri optimize edilmiştir.Sonraki aşamada biyosorbente bazı kimyasal ve fiziksel ön işlemler uygulanmıştır. Ön işlem uygulanmış biyosorbent, belirlenen optimum koşullarda boyarmaddelerin renk giderimi için denenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Son olarak kuru biyokütlenin ve ön işlem uygulanmış biyokütlenin FT-IR spektrumları değerlendirilmiş, işlem görmemiş biyokütlenin sentetik atık sularda uygulanabilirliği denenmiş ve toksisite testleri yapılmıştır.Çalışma sonunda Red 3:1 boyarmaddesinin kuru biyokütle ile renk giderimi verimi % 96,29, hidrojenperoksit çözeltisi ile biyokütleye ön işlem uygulanması sonucu renk giderimi verimi % 97,31 olarak bulunmuştur. Orange 13 boyarmaddesi ile yapılan araştırmada kuru biyokütle kullanılarak yapılan renk giderimi verimi % 93,49, dimetilsülfoksit ve fosforik asit çözelti ile ön işlem uygulanmış biyokütle ile yapılan çalışmada % 94,71 renk giderimi görülmüştür. Violet 1 boyarmaddesinin renk giderimi çalışmasında kuru biyokütle kullanılarak renk giderimi verimi % 95,72, dimetilsülfoksit ve fosforik asit çözelti ile biyokütleye uygulanan ön işlem sonucu elde edilen renk giderimi verimi % 98,01'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, were aimed to remove dyes of textile industries on biological methods which threats environment and human health. Based on this aim, Saccharomyces cerevisiae was used to remove Red 3:1, Orange 13 and Violet 1 as a biosorbent in aqueous solutions.First of all, the most convenient conditions were found for the removal dyes study. pH, initial dye concentration, agigation, time course, temprature and amount of biomass were performed for optimization studies. Second of all, some chemical and physical treatment were put into effect on biomass. Pretreated biomass was studied for removal dyes on optimize condition which was achieved before.Once at for all, untreated biomass and pretreated biomass were analized with FT-IR spectroscopy. Moreover, untreated biomass was analyzed in synthetic wastewater and run toxicity test.At the end of the study, biosorption performance was found 96.29 % by untreated biomass and was found 97.31 %by pretreated biomass with hydrogen peroxide solution for Red 3:1. Performance was found 93.49 % by untreated biomass and 94.71 % by pretreated biomass with dimethyl sulfoxide and phosphoric acid solution for Orange 13. Biosorption performance was found 95.72 % by untreated biomass and was found 98.01 % by pretreated biomass with dimethyl sulfoxide and phosphoric acid solution.