Identical parallel machines scheduling with sequence dependent setup-time in the aviation industry
Havacılık sektöründe sıra bağımlı hazırlık zamanlı benzer paralel makinelerde çizelgeleme
- Tez No: 701011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABEK ERDEBİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu calışmada, havacılık sektöründe çalışan bir firmanın makine çizelgeleme süreci incelenmiştir. Havacılık sektörüne özgü profil ham malzeme işleyen özdeş paralel makinalar bulunmaktadır. Farklı profil ham malzeme formundaki parçaların ardışık işlenmesi, üretimde kullanılacak takım ve sıralarının değiştirilmesi gerektiğinden hazırlık işlemlerini ortaya çıkarmaktadır. Kurulum zamanı iş ve sıralama bağlıdır. Sıralamaya bağlı kurulumları göz önüne alan karışık tamsayılı matematiksel model, toplam gecikmeyi en aza indirmek amacıyla geliştirilmiştir. Çizelgeleme problemlerinin zor olduğu bilindiğinden küçük boyutlu veri seti için optimal çözüm bulunmuştur. Ayrıca 3 farklı senorya için duyarlılık analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the machine scheduling process of a company working in the aviation industry was examined. There are identical parallel machines that process profile raw materials specific to the aviation industry. The sequential processing of parts in the form of different profile raw materials reveals the preparation processes as the tools and sequences to be used in production need to be changed. Setup time depends on job and sequencing. The mixed integer mathematical model, which considers sequencing setups has been developed to minimize the overall tardiness. Since scheduling problems are known to be difficult, the optimal solution has been found for the small size data set. In addition, sensitivity analysis was performed for 3 different scenarios.