Çift-çift bazı mo çekirdeklerinin elektromanyetik geçişlerinin çokkutupluluklarının incelenmesi
The investigation of the multi polarity of the electromagnetic transitions in some even-even mo nuclei
  1. Tez No: 290952
  2. Yazar: İBRAHİM İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NUREDDİN TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada çift-çift Mo izotoplarının bazı nükleer yapı karakterleri Etkileşen Bozon Modeli çerçevesinde incelendi. Bu modelin IBM?1 ve IBM?2 versiyonlarıyla 94-108Mo izotoplarının temel hal, beta ve gama bandı enerji düzeyleri ile bazı geçişlere ait B(E2) geçiş olasılıkları hesaplandı. Bu hesaplamalar, PHINT paket programı yardımıyla yapıldı. Çekirdeğin şekli hakkında bilgiler elde etmek için elektrik kuadrupol moment değerleri de hesaplandı. Sonuçta, hesaplanan enerjiler, B(E2) değerleri ve kuadrupol momentler daha önceki bazı deneysel verilerle karşılaştırıldı ve bunların birbirleri ile mantıklı bir uyum sergilediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, some nuclear structural characters of even-even Mo isotopes has been investigated in the view of the Interacting Boson Model. Energy levels of ground state, beta and gamma bands with B(E2) transition probabilities between some levels of 94-108Mo isotopes are calculated by IBM-1 and IBM-2 versions of this model. These calculations were made by the help of PHINT package program. Electrical quadrupole moments were also calculated to get information about shape of the nuclei. At the end, calculated energies, B(E2) values and quadrupole moment results were compared with some previous experimental values and it was seen that they show a reasonable good agreement with each other.