Tek parçacıklı nükleer kabuk modeli ile deneysel ve teorik EM geçişlerin karşılaştırılması
By the single particle nuclear-shell model experimental and theoretical EM transitions comparison
- Tez No: 96474
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET TEK PARÇ ACIKLI NÜKLEER KABUK MODELİ İLE DENEYSEL VE TEORİK EM GEÇİŞLERİN KARŞILAŞTIRILMASI UYSAL, İsmail Doktora Tezi, Nükleer Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güngör YENER MAY,2000, 171 sayfa Deneysel ve teorik E.M geçişlerinin karşılaştırılması amacı ile tek parçacıklı nükleer kabuk modelinin indirgenmiş geçiş olasılıklarını veren ifadeler çift-çitf çekirdeklerde uygulandı. Çekirdeklerin 2 + spin ve pariteli ilk uyarılma düzeyi ile taban düzey arasındaki geçişlere ilişkin deneysel indirgenmiş geçiş olasılıkları ile teorik değerler karşılaştırıldı. Teorik indirgenmiş geçiş olasılıkları (BE2)s.p, deneysel indirgenmiş geçiş olasılıkları B(E2)exp başlıkları altında liste edildi. Bu değerlerden her bir çekirdek için - - oranlan B(E2)s.p hesaplanarak tablolarda K başlığı altında verildi. K değerlerinin her bir çekirdek için, kütle numarasına göre değişimini veren grafikler çizilerek bazı izotoplarda deneysel olarak şimdiye kadar tespit edilememiş olan indirgenmiş geçiş olasılıkları tahmin edildi. Kapalı kabuk yapısına sahip çekirdeklerde deneysel ve teorik değerlerin birbirine yaklaştığı gözlendi. Anahtar sözcükler : B(E2), E2, düzey ömrü, indirgenmiş geçiş olasılığı
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT BY THE SINGLE PARTICLE NUCLEAR- S«^LL MODEL EXPERIMENTAL AND THEORETICAL ElVf r RANSITIONS COMPARISON UYSAL, Ismail Ph D in Nuclear Sciences (Physics Supervisor: Prof. Dr. Güngör YENE& May, 2000, 171 Pages In order to compare experimental and theoretics j^-M transition the formula which give reduced transition probabilities rfrffo- sm&e particle nuclear - shell model was applied for evev-ever n nuclei. Then, the experimental and the theoretical reduced transition probabilities were compared for the transition between the first excited st#e ^^ ^ an“ *”e ground state. Theoneitical reduced transition probabilhiet B(E2)s.p and experimental reduced transition probabilities B(E2)exp. »^Q evaluated. By these values, for each nucleus, the ratio B^)^. / B(E2Ap o were calculated and these ratios were listed as K in the tables. The grap&gs-s of the K values were plotted according to mass number for each elfs^e-^ni- Using these graphes reduced transition probabilities which have xsy v Deen determined before were estimated. In the nuclei which have cli^d she11 structure, it was noticed that the experimental and the tL^-^0*11 reduced transition probabilities approached each other, i Keywords : B(E2), E2, level lifetime, reduced transition ^obability.