Al/poly(pentachlorophenly methacrylate) heterojunctıon yapıların elektronik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of electronic properties of Al/ poly(pentachlorophenyl methacrylate) heterojunction structures
  1. Tez No: 290951
  2. Yazar: SANİYE SONGÜL ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KANBUR ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Al/Polymer/PEDOT-PSS/ITO heterojunction yapının elektrik ve optik özellikleri incelendi. Elde edilen poly(pentachlorophenly methacrylate)'in optik özellikleri ultraviole-görünür bölge (UV-Vis) absorpsiyon spektroskopisi kullanılarak çözücü içinde test edildi. Direkt ve indirekt optik yasak enerji aralığı (Eg) sırasıyla 4,96 eV ve 4,76 eV elde edildi. Al/Polymer/PEDOT-PSS/ITO hetero yapının elektriksel özellikleri oda sıcaklığında akım-voltaj (I-V) ölçümlerinden elde edildi. Temel elektriksel parametreler engel yüksekliği ?bo idealite faktörü n ve ters doyma akımı Io termiyonik emisyon teorisi kullanılarak sırasıyla 0,634 eV, 4,26, 1,21x10-6 A olarak hesaplandı. Ayrıca seri direnç (Rs), ?bo, n, doğru beslem I-V verilerinden Cheung-Cheung metodu ve Norde metodu ile hesaplandı ve bu metotların bu yapıya başarılı bir şekilde uygulanabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, electrical and optical properties of Al/Polymer/PEDOT-PSS/ITO heterojunction structure have been investigated. Optical properties of the obtained poly(pentachlorophenly methacrylate) insolution were tested by ultraviolet-visible (UV-Vis) absorption spectroscopy. Direct and indirect optical band gap of polymer have been calculated by UV-Vis measurements as 4,96 eV and 4,76 eV respectively. The electrical properties of a spin-coated Al/polymer/PEDOT-PSS/ITO heterojunction structure has been investigated by current-voltage (I-V) measurements at room temperature. The main electrical parameters such as barrier height ?BO, ideality factor n and reverse saturation current Io have been calculated by applying thermionic emission theory as 0,634 eV, 4.26, 1,21x10-6 A respectively. Additionaly, series resistance Rs, ?BO and n were calculated from the forward bias I-V data using the methods of Cheung and Cheung with Norde and showed that these methods can be applied succesfully for this structure.