Seramik fabrikası enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of ceramic plant
  1. Tez No: 290960
  2. Yazar: HATİCE AFŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Enerji analizi termodinamiğin birinci kanununa dayalı bir analiz olup, ısı kayıplarını azaltmak ve yeniden kazanılan ısıyı artırmak için kullanılırken, işlemde meydana gelen enerji azalması hakkında herhangi bir bilgi vermez. Ekserji analizi Termodinamiğin birinci ve ikinci kanuna dayalı olup, işlemdeki ekserji azalması olan yerleri açıkça belirterek teknoloji ya da operasyonların gelişmesini sağlar. Bu çalışmada, Seramik fabrikasında enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, Seramik fabrikasında enerji ve ekserji analizi yapılmıştır; sprey kurutucu, dikey kurutucu ve fırın prosesinde çalışma yapılmıştır. Bu çalışmayı yaparken termodinamiğin birinci ve ikinci kanunlarından yararlanarak sistemin enerji kayıpları bulununarak bu kayıpları minimuma indirecek ve sistem verimini artırmak için sistemde iyileştirme teklifleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy analysis is based on first law of thermodynamics. Energy analyses is used for reduce the heat loss and to increase the heat gain. It doesn?t give any information about the process occurring in energy reduction. Exergy analysis is based on first and second law of thermodynamics. Exergy analysis is explicitly specifying the locations of operations of exergy decrease in the process.In this study, the ceramic plant energy and exergy analysis is investigated. Exergy analysis is studied in Spray dryer, Vertical Dryer and Furnace Process. The firs aim of in this study; minimize the energy losses of system using by first and second laws of thermodynamics to increase the efficiency of the system.