Magnezyotermik indirgeme ile EuB6 sentezi
Synthesis of EuB6 with magnesiothermic reduction
- Tez No: 290962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECİT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, açık havada direkt magnezyotermik indirgeme ile nano ve mikro ölçekli EuB6 sentezlenmiştir. Yöntem sıcaklığı ve reaksiyon süresine göre optimize edilmiştir. Çalışmada hammadde olarak Eu2O3 ve B2O3, indirgen madde olarak da magnezyum metali kullanılmıştır. Reaksiyonlar kül fırınında farklı sıcaklık ve sürelerde açık havada gerçekleştirilmiştir. Optimum sıcaklık ve reaksiyon süresi 600oC ve 4 saat olarak belirlenmiştir. Ürünler X-ışınları kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilmiştir. XRD analizleri ile saf EuB6'nın sentezlendiği ispat edilmiştir ve numunelerin morfolojilerinin ve yapılarının karakterizasyonu için SEM analizleri kullanılmıştır. X-ışınları kırınımı analizleri saf EuB6'nın sentezlendiğini göstermiştir. Elde edilen EuB6 numunesinin nano ve mikro ölçekte heterojen morfolojide olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, nano and micro sized EuB6 was synthesized via direct magnesiothermic reduction. Method was optimized according to temperature and reaction time. Eu2O3 and B2O3 were used as raw material and magnesium metal was used as reducing agent. Reactions carried out in different temperature and reaction times in a muffle furnace in open air. The optimum temperature and reaction time of 4 hours and 600?C, respectively. Products were analysed with X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM). XRD analysis proved the formation of pure EuB6 and SEM analysis was used to characterize the structure and morphologies of samples. Nanosized and microsized EuB6 with a heterogeneous morphology were observed.