Nitril grupları içeren metakrilamit polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of nitrile group containing methacrylamide polymers
  1. Tez No: 290963
  2. Yazar: İSMAİL ÖZENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, N,N'-dipropiyonitril metakrilamit (DPMAAm) monomeri 0-5 oC'de trietilamin yanında N,N'-iminodipropiyonitril ile metakriloilklorürden sentezlendi. Monomerin yapısı FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak karakterize edildi. DPMAAm'nin stiren (St) ve p-klormetilen stiren (ClM-St) ile değişik oranlardaki kopolimerleri 1,4-dioksan çözeltisinde %1 oranında AIBN başlatıcısı kullanılarak 70 oC'de %10'un altındaki dönüşümlerde hazırlandı. Kopolimer bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Monomer reaktivite oranları Fineman-Ross (F-R) ve Kelen-Tüdös (K-T) lineer metotlarıyla ve lineer olmayan değişkenlerdeki hata metodu modeli bilgisayar programı RREVM ile hesaplandı. Kopolimerlerin FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları yorumlandı. Polimerlerin yumuşama sıcaklıkları DSC ile ve termal kararlılıkları TGA ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, N,N?-dipropionitrile methacrylamide (DPMAAm) monomer was synthesized by the reaction of N,N?-iminodipropionitrile with methacryloyl chloride at 0-5 oC in the presence of triethylamine. The structure of monomer was characterized by, FTIR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic techiques.Copolymers having various DPMAAm with styrene (St) and p-chloromethylene styrene (ClM-St) contents were prepared in 1,4-dioxane solvent using %1 AIBN as initiator at 70 oC with the conversions below of %10. The copolymer composition were determined by elemental analysis. Monomer reactivity ratios were calculated both Finemann-Ross (F-R) and Kelen-Tüdös (K-T) lineer methods, and a nonlinear error invariable model method with the computer program RREVM. The FTIR, 13C-NMR and 1H-NMR spectra of the copolymers were discussed. The glass transition temperature of polymers were investigated by DSC and also thermal stabilities were studied by TGA.