Investigation of hydrogen and/or methane production from olive pomace by supercritical water gasification
Pirinadan süperkritik su gazlaştırması ile hidrojen ve/veya metan üretiminin araştırılması
  1. Tez No: 291181
  2. Yazar: KAMURAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE, PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Biyokütlelerden elde edilebilen hidrojen ve metan, çevresel açıdan temiz ve verimli bir yakıt olması nedeniyle çok önemli bir avantaja sahiptir. Hidrojenin yakıt olarak kullanılabilmesi için ise üretim maliyetinin fosil yakıtlarla rekabet edecek düzeyde olması gerekmektedir. Geleceğin temiz enerji kaynağı olarak düşünülen hidrojenin üretim yöntemlerinden birisi de biyokütlelerin kritik üstü su koşullarında gazlaştırılmasıdır. Bu çalışmada, zeytinyağı üretiminin posası olarak bilinen pirinanın, farklı sıcaklıklarda katalizörlü ve katalizörsüz ortamda kritik üstü su gazlaştırma ile hidrojen ve/veya metan üretim imkânı araştırılmıştır. Bu çalışmayla ulaşmak istediğimiz nokta, maksimum hidrojen ve/veya metan elde etmek için en uygun reaksiyon koşullarını belirlemek ve gazlaşma ürünlerini etkileyen faktörleri incelemektir.Kullanılan hammadde türü, reaksiyon sıcaklığı, katalizör gibi değişkenler yardımıyla gaz üründe en yüksek hidrojen eldesi için en uygun reaksiyon koşullarını belirlemek amacıyla araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar 0.1 L hacminde otoklavlarda yapılmış, katalizör olarak da potasyum karbonat kullanılmıştır.En uygun reaksiyon koşullarını belirlemek amacıyla, kritik üstü su gazlaştırması yöntemiyle elde edilen ürünler farklı analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen and Methane that can be obtained from biomass are an important energy sources as it is not caused environmental pollution. In order to compete the hydrogen with fossil fuels, it is needed to have appropriate price. One of the other method for producing hydrogen and methane is the supercritical water gasification (SCWG) of biomass. In this study, the waste of the olive oil production, olive pomace is gasified using SCWG method at different temperatures and with catalyst to investigate the hydrogen and/or methane production. The scope of this study was to identify the reaction conditions to obtain maximum hydrogen and/or methane yield and to investigate the factors influencing the gasification products.Some parameters like feedstock, reaction temperature, catalyst were investigated to determine the optimum reaction conditions for the maximum recovery of hydrogen in the product gas. Experiments were studied in 0.1 L volume of autoclaves and potassium carbonate is used as catalyst.Different analysis techniques were used to characterize the products that obtain by supercritical water gasification methode.