Investigation of metal ion preconcentration with metal including nano-particles
Metal içeren nano-tanecikler ile metal iyonlarının ön deriştirilmesinin araştırılması
  1. Tez No: 290982
  2. Yazar: RAİF İLKTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. NUR ERDEM AKSUNER, PROF. DR. EMÜR HENDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde ilk bölümde, FAAS yöntemi ile eser düzeydeki kurşunun, Ni2B (nikel borür) sorbenti kullanarak ön deriştirilmesinin incelenmesi ve tayininin yapılması, ikinci bölümde ise eser düzeydeki Sn(IV)'ün Ni/NiXB sorbenti kullanarak önderiştirilmesi ve spektroflorometrik olarak tayininin yapılması incelenmiştir.Ni2B sorbentin sulu çözeltilerden eser düzeydeki kurşunun önderiştirilmesinde kullanılması ve Ni/NiXB sorbentinin de Sn(IV)'ün önderiştirilmesinde kullanılması optimize edilmiştir. Pb(II) tayinleri Alevli Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile Sn(IV) tayinleri ise UV-Vis spektroflorometre ile yapılmıştır.Kullanılan sorbentin Pb(II) için sorpsiyon veriminin çalışılan pH aralığında (pH 5.50-6.00) yüksek olduğu görülmüştür. Ni2B sorbentinin kapasitesi 217 mg Pb(II)/g sorbent olarak bulunmuştur. Sn(IV) için ise çalışılan pH'da (6.00) Ni/NiXB sorbentinin kapasitesi 6.8mg Sn(IV)/g sorbent olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate a method for pre-concentration of lead and to analyse trace lead by using Ni2B (nickel boride) sorbent in Chapter 1, and to investigate the pre-concentration of Sn(IV) by using Ni/NiXB sorbent and spectrofluorometric determination of trace level tin in Chapter 2.Working conditions for sorbent Ni2B to determine trace lead in aqueous solutions, and pre-concentration of Sn(IV) by Ni/NiXB sorbent have been optimised. Flame Atomic Absorption Spectrometry (FAAS) was used for the determination of Pb(II) and a Uv-Vis spectrofluorimetry was used for Sn(IV) determination.Ni2B sorbent has high sorption efficiency for Pb(II) in the working range of pH 5.50-6.00. The sorption capacity was found to be 217 mg Pb(II)/g sorbent. The capacity of Ni/NiXB sorbent at pH 6 was found to be 6.8mg Sn(IV)/g sorbent.