Bacillus nitratireducens uygulamasının ıspanak (Spinacia oleracea L.)'ta bitki büyümesi ve protein ifade farklılığı üzerineetkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Bacillus nitratireducens application on plant growth and protein expression difference in spinach (Spinacia oleracea L.)
  1. Tez No: 810765
  2. Yazar: FATOŞ ŞEVVAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH YILMAZ, PROF. DR. HALİT YETİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
PGPR'lar bitkilerin büyüme ve gelişimini arttıran, bitki kalite ve veriminde artış sağlayan, bitkileri hastalık ve zararlılara karşı koruyan biyolojik ajanlardır. Bu ajanlar bitkiler üzerinde meydana gelebilecek olumsuz etkileri azaltmak veya yok etmek amacıyla kullanılabilmektedirler. Her bitkide olduğu gibi ıspanak (Spinacia oleracea L.) bitkisinde de kalite ve verimin düşmesine sebep olabilecek hastalıklar ve zararlılar vardır. Yapılan bu çalışmada vitamin ve mineral içeriği bakımından oldukça kıymetli bir besin kaynağı olan ıspanak bitkisinin Bacillus nitratireducens bakteri suşlarıyla etkileşimi sonucunda bitki morfolojisindeki ve protein ifadesindeki farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bakteri uygulamaları bitki tohumuna kaplama, toprağa uygulama ve bitki köklerinin bakteri solüsyonuna daldırılması yöntemleriyle üç farklı şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PGPRs are biological agents that increase the growth and development of plants, increase plant quality and yield, and protect plants against diseases and pests. These agents can be used to reduce or eliminate the negative effects that may occur on plants. As in every plant, there are diseases and pests in spinach (Spinacia oleracea L.) that can cause a decrease in quality and yield. The aim of this study is to determine the differences in plant morphology and protein expressional differences as a result of the interaction of the spinach plant, which is a very valuable food source with the vitamins and minerals it contains, with Bacillus nitratireducens bacterial strains. Bacterial applications were carried out in three different ways as covering the seeds of the plants, applying to the soil and immersing the plant roots in the bacterial suspension.