Görüntü işleme teknikleri ve klinik bulgular kullanılarak mesane geometrisinin idrar akım hızına etkisinin belirlenmesi
The determination of the influence of the bladder geometry to the bladder pressure and urine flow by using image processing methods and clinical findings
- Tez No: 291039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYBURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Nükleer Mühendislik, Üroloji, Engineering Sciences, Nuclear Engineering, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mesane idrar depolayan, mukoza kaplı, duvarları kas tabakasından oluşan bir organdır. Mesanenin ürodinami de basınç-akım hızı testi invaziftir. Ayrıca nomogramlar kullanılmakta ve tam bir standardizasyon sağlanamamaktadır. Mesane şeklinin küreye benzerliği arttıkça mesanenin daha düşük akım ve basınç unsuruna sahip olduğu gözlenmiştir. Mesane içerisindeki basınç-akım hızı ilişkisinin incelenmesinde, yeni, non-invazif ve alternatif bir yöntem geliştirilmiş olup bu yöntem teorik analizlerde de bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Bladder is an organ consists of muscle and coated with mucosa stores urine.The pressure-flow velocity test is invasive. In addition, several nomograms are used and an exact standardization cannot be provided. It is observed that the bladder in the shape of cone has higher pressure and flow rate. By comparing the results achieved by this method and the results obtained by uroflowmetry, a significant association was found. A novel non-invasive alternative method was developed to investigate the pressure-flow rate relationship in the bladder which could be provide a basis for theoretical analyses.