Dynamic modelling and analysis of horizontal washing machines at high extraction speeds
  1. Tez No: 29104
  2. Yazar: FARUK REŞAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DOKUMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tam otomatik, yatay eksenli bir çamaşır makinasının titreşimleri incelenmiştir. Çamaşır makinasının titreşim davranışını ifade etmek için altı serbestlik dereceli doğrusal bir model geliştirilmiştir. Sistem modelinin zaman davranışı bir simulasyon paket programı vasıtasıyla incelenmiştir. Ayrıca modelin düzenli rejim analizi de yapılmıştır. Yazılan matematik model yay ve amortisör parametrelerinin yanısıra askı sisteminin geometrik parametrelerini de ( yayların kütle merkezine göre konumları, yay açısı v.b.) dikkate almaktadır. Geliştirilen modelin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla çamaşır makinasının deneysel sonuçları ile teorik sonuçlar karşılaştırılmış ve iyi bir uyum elde edilmiştir. DÖKÜMÜ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, vibration analysis of a full automatic, horizontal washing machine is carried out. A six degree of freedom linear system model is developed to predict vibration response of the washing machine. A computer program is written for time simulation of the model and steady state analysis is also performed. The mathematical model involves configuration parameters of the washing machine and parameters of spring and shock absorber components of the suspension system. To verify the accuracy of the model developed, the experimental results of the washing machine were compared with the theoretical results and good agreement was found.