Prediction of soil stresses and deformation under fire loading using the finite element method
- Tez No: 29105
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY HARZADIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sabit ve hareketli traktör tekerleği altında topraktaki gerilme dağılımı ve deformasyorıun hesaplanmasını sağlayacak bir sayısal method (Sonlu Elemanlar Metodu) ele alınmıştır. Toprak linear olmayan bir gerilme-deformasyon ilişkisine sahip olduğu için, kademeli yükleme metodu linear olmayan sonlu elemanlar analizi ile birlikte kullanılmıştır. Sonlu elemanlar modelleri deneysel çalışmadan elde edilen bilgiler ile karşılaştırılmıştır. Axisimetrik model sabit bir tekerlek altında oluşan topraktaki gerilme dağılımı ve deformasyonun belirlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Lineer analiz yöntemi Boussinesq lineer elastik teorisi ile kontrol edilmiştir. Lineer olmayan analiz yöntemi aynı modele uygulanmış ve bu analizin sonuçlan deneysel ve lineer analiz sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Hareketli (tahrik edilen) bir tekerlek altında oluşan topraktaki gerilme dağılımı ve deformasyonu inceleyebilmek amacı ile düzlemsel şekil değiştirme modeli geliştirilmiştir. Lineer ve lineer olmayan sonlu elemanlar analizleri yapılmış ve bu iki analizin sonuçlan deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a numerical method (Finite Element Method) is adapted to predict the soil stress distribution and deformation under a stationary and moving tractor wheel. Since soil has a nonlinear stress-strain relationship, the incremental loading method is used with the nonlinear finite element analysis. The finite element models are compared with data obtained from experimental study. The axisymmetric model is used to predict the soil stress distribution and deformation under a stationary wheel. The linear analysis is verified against Boussinesg's linear elastic theory. The nonlinear analysis is conducted to the same model and results of this analysis are compared with the experimental results and linear analysis results. The plane strain model is developed to predict the soil stress distribution and deformation under a moving (driven) wheel. The linear and nonlinear finite element analysis are conducted and results of these two solutions are compared with the experimental results.