Co-pyrolysis of grape seed with waste plastics
Üzüm çekirdekleri ile atık plastiklerin birlikte pirolizi
  1. Tez No: 291048
  2. Yazar: TUĞÇE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada üzüm çekirdeği, polietilen ve onların karışımları sabit yataklı reaktörde farklı sıcaklıklarda ve modlarda (bir- ve iki- basamaklı) pirolizlenmiştir. Piroliz sıcaklıkları 500 ve 600°C olarak seçilmiştir. Piroliz ürünleri gaz, sıvı (sulu faz, vaks/yağ) ve katı olarak ayrılmıştır. Piroliz ürünleri GC-MS, GC-TCD, FTIR ve standart analiz metotlarıyla karakterize edilmiştir. Sıcaklığın, piroliz ürünlerinin özelliklerine ve verimlerine etkisi araştırılmıştır. Kopiroliz denemeleri 500 ve 600°C; farklı ağırlık oranlarında (üzüm/atık plastik; 1/1, 3/7, 2/8, 1/9) gerçekleştirilmiştir. Karışımlardaki atık plastik oranlarının, üzüm çekirdeğinin ısıl bozunmasından elde edilen ürünlerin dağılımına ve yakıt özelliklerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pyrolysis of grape seed, polyethylene wastes and their blends were carried out in a fixed bed reactor at different temperatures and by different modes (one- and two-step). The pyrolysis temperatures were selected as 500 and 600°C. Pyrolysis products were separated as gas, liquid (aqueous phase, wax/oil) and char. Pyrolysis products were characterized by GC-MS, GC-TCD, FT-IR and standard analysis methods. The effect of temperature on yield and properties of pyrolysis products was investigated. Copyrolysis experiments were carried out at different temperatures (500 and 600°C) with the blends consisted of grape seed/ waste plastic at the weight ratio of 1/1, 3/7, 2/8, 1/9. The effect of different ratios of waste plastics in blends on the thermal degradation of grape seed was investigated in terms of both product distribution and fuel properties of products.