Stronsiyum'un selektif adsorpsiyonu'nun tekstil atık su arıtma çamurundan üretilen aktif karbon ile incelenmesi
Selective strontium adsorption by activated carbon produced from the textile sewage sludges
- Tez No: 291047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN KÜTAHYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, tekstil atık su arıtma tesisinden alınan atık çamurlardan kimyasal aktivasyon yöntemiyle (KOH) aktif karbon elde edilmiş, yapısal özellikleri; porozite, yüzey alanı, FT-IR ve SEM analizleri yardımı ile karakterize edilmiştir. Üretilen aktif karbonun stronsiyum iyonu adsorpsiyonunda kullanımı incelenmiştir.Farklı sıcaklıklarda (400-700 0C) ve emdirme oranlarında (atık çamur: aktivasyon ajanı, 1:1, 1:2) adsorbanlar hazırlanmış, Sr+2 adsorplama kapasiteleri tayin edilmiştir. 500 0C'de 1 saat ve 1:1 emdirme oranı ile hazırlanan adsorbanın en iyi adsorplama kapasitesine (12.11 mg/g) sahip olduğu belirlenmiştir. Deneysel tasarım yönteminde kullanılacak olan çalkalama süresi aralığını belirlemek üzere farklı sürelerde çalkalama yapılmış, ancak, adsorpsiyonda süreye bağlı belirgin bir değişim gözlenmediğinden, çalkalama süresi 5 dakika alınmıştır.Stronsiyum alım denemelerinekesikli (batch) yöntem ile devam edilmiş, etki eden parametreler deneysel tasarım yaklaşımı ile Merkezi Kompozit Tasarım (Central Composite Design, CCD) kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, dört bağımsız değişken olarak ortamın başlangıç pH'ı (4-8), sıcaklık (20-60 oC),Sr+2başlangıç derişimi (10-90 mg/L) ve aktif karbon miktarı (0.005-0.205 g) seçilmiştir. En küçük kareler yöntemi kullanılarak regresyon katsayıları bulunmuş, Merkezi Kompozit Tasarımdan elde edilen polinomal denkleme göre cevap yüzey grafikleri oluşturulmuştur. Uygulanan modelin % 95 güven aralığı içerisindeki ANOVA (Analysis of Variance) analizi incelenmiş ve model ile deneysel bulguların uyumuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work activated carbon was produced from textile sewage sludges by chemical activation (KOH) method. The adsorbent was characterized by using SEM, FT-IR, surface area, and porosity analyzer. This characterized adsorbent was investigated in the use of strontium adsorption.Different types of activated carbons were prepared by changing the activation temperatures (400-700 oC) and impregnation ratio (sewage sludge: KOH, 1:1, 1:2) and the removal of Sr+2 from aqueous solution by these carbons was determined. The maximum adsorption yield (12.11 mg/g) was obtained at 500 oC for 1 hour carbonisation conditions with impregnation ratio of 1:1.In order to use in the experimental method, the equilibrium time for Sr+2removal was investigated. However, no change in the uptake capacity was observed with increasing the contact time. Therefore, 5 minutes shaking time was selected as anoptimum parameter.The strontium uptake experiments have been carried out by batch method. The affecting parameters were analyzed by using central composite design method. The parameters; initial pH (4-8), temperature (20-60 oC), initial strontium concentration (10-90 mg/L) and carbon dosage (0.005-0.205 g) were selected for this study. The regression coefficents were obtained by the least squares method and the response surface plots were generated according to polynomial equation which is derived from central composite design. The ANOVA (analysis of variance) data were investigated in 95 % confidence level and checked to fitting of experimental value and predicted value.