Aktive vibration control of machinery elements
  1. Tez No: 29106
  2. Yazar: FERİD KÖSTEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Günümüzde malzeme bilimindeki çarpıcı gelişmeler sayesinde çeşitli mühendislik uygulamalarında komposit ve hafif malzeme kullanımı gittikçe artmaktadır. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan esneklik ise konvansiyonel sönümleyicilerin yanında aktif kontrol tekniklerinin kullanımını da gerektirmektedir. Bu çalışmada ilk kısım olarak mevcut bir titreşim. kaynağı altındaki bir kiriş için ikinci bir titreşim kaynağının aktif titreşim kontrolü açısından ne gibi etkiler ortaya çıkardığı çeşitli faktörler açısından incelenmiştir. Bu faktörler şunlar olabilir; sönüm, değişik frekanslar, birinci ve ikinci titreşim kaynaklarının yerleri, faz değişimleri ve bu kaynaklardaki kuvvetlerin genliği. Çalışmanın ikinci kısmı olarak sonsuz uzunlukta ve bir titreşim kaynağının etkisi altında üzerinde eğilme titreşimi dalgaları oluşan bir çubuk ele alınmıştır. Uygun bir yere yerleştirilen ikinci bir titreşim kaynağı ile titreşim dalgalarının Önlenebileceği gösterilmiştir. III
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT In these days, mankind is directed towards use of composite and light material thorough development of science of material at some constructions such as space stations- Elasticity is gaining more importance in design as a result of that development. The conditions involve using new technologies such as active vibration control techniques together- with conventional dynamic absorbers. In this investigation» effects of an opposing secondary force source used for active vibration control is studied for a beam, which vibrates under the effects of the first- The effects of vibration such as displacement and flexural waves can be controlled and reduced by using an opposing force source. In this investigation cancelling out of the flexural displacements are firstly considered for different beams and different parameters such as frequencies, damping, amplitude of the force, and its position on the beam. As a second study cancellation of flexural waves are considered and for this case a second force source is used to cancel out the travelling waves of the primary force source. II