Çevre politikalarının kent planlamasına yansıması:İzmir örneği
Reflection of environmental policies on urban planning: Izmir case
- Tez No: 291059
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde İzmir kentinde sürdürülebilirlik bağlamında çevre politikalarının kent planlara yansıması değerlendirilmiştir.Değişen ve gelişen Dünya'da ?Çevre? kavramının giderek öneminin artması sonucu; kent planlarının bu doğrultuda değiştiği gözlenmektedir. Planlar, çizili nitelikten giderek strateji üreten yazılı niteliğe dönüşmüş ve bir politika geliştirme aracı olarak ele alınmaya başlanmıştır. Bu kapsamda; çevresel, doğal, kültürel değerler bireyin ve dolayısıyla kentlerin devamlılığı için büyük önem taşımaktadır. bu nedenle kent planları bu değerlerin korunarak geliştirildiği kararlar bütünü haline gelmiştir.Bu çalışmada; küresel uzlaşma içerisinde geliştirilen sürdürülebilirlik kavramı ile birlikte oluşan; Gündem 21, kentlilik bilinci, Uluslar arası sözleşmeler, Özel Koruma Alanları, Çevresel Etki Değerlendirmesinin önemi araştırılmış ve İzmir Kentinde geçmişten günümüze geliştirilen imar planlarında bu konuların ele alınışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reflections of environmental policies on urban development plans in the context of sustainability are analyzed in İzmir case.As a result of increasing importance of ?Environment? concept in developing and changing world, it is obvious that urban development plans has changed in that way. Urban development plans has become written, policy making rather than drawn, describing stuff. In this context, environmental, natural, cultural values are important for progress of human-being and also cities. So urban development plans started to include decisions on conservation and improving these values.In this study, importance some concepts which are formed as a result of sustainability concept in global consensus, such as Agenda 21, Citizen Consciousness, International Acts, Characteristic Conservation Areas, Environmental Impact Assesment are discussed and evaluation of these values in İzmir Urban development plans from past through present is investigated.