Norveç tipi balık sepetlerinin Ege Denizi'nde deneme çalışmaları
Experimental studies on Norwegian fish pots in the Aegean Sea
  1. Tez No: 291060
  2. Yazar: PINAR BALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sepet ile avcılık, habitat tahribatı en az olan avlanma yöntemlerindendir. Çeşitli ülkelerde balıkçılıkla ilgili düzenlemeler yapılırken, sepetlerin alternatif av aracı olabileceği ve bilimsel araştırmaların ışığında ticari balıkçılık için kullanımının teşvik edilmesi gerekliliği belirtilmektedir. Türkiye'de sepet ile avcılık üzerine çok az araştırma yapılmıştır. Günümüzde Türkiye'de sepet ile balık avcılığı, amatör balıkçılar ve yem balığı temini amaçlı kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, Norveç tipi balık sepetini, öncelikle yapısal olarak Ege Denizi koşullarına adapte etmek, sonrasında da av verimini ortaya koymaktır. Sonrasında ise balıkçı için alternatif bir av aracı olup olamayacağını belirleyip, ticari kullanımı için düzenlemeler yapmayı sağlayacak bilgi birikimi oluşturmaktır.Denemeler, İzmir Körfezi'nde yer alan Urla Adalar mevkiinde, 10-30m arasındaki derinliklerde gerçekleştirilmiştir. Sepetlerin suda kalma süresi 1-7gün arasında değişmektedir. Sepetin yapısal parçaları ve sualtındaki duruşu, sualtı gözlemleri ile gözlemlenip, sualtında fotoğraf ve video çekimleri yapılmıştır. Operasyonlarda Mığrı balığının (Conger conger) sepetle bol miktarda yakalandığı gözlenmiştir. Çalışmada yakalanan Mığrı türü hariç tüm türlerin ekonomik değeri vardır.
Özet (Çeviri)
Potting is one of the least harmful fishing method to the habitat. As new regulations are being imposed in many countries worldwide, research groups are concentrating on the scientific research of the use of potting as an alternative to commercial fishing methods and recommending incentives for its implementation. There is very little research performed in Turkey Seas for potting. Today, potting in Turkey is limited to the use of a few amator fishers or for providing bait fish. In this study, we aim to adopt Norwegian fish pots structurally to Aegean Sea conditions and determine its fishing effort. It will be determined whether or not potting is an alternative fishing gear and a database of information is to be accumulated as reference when regulations are being prepared for commercial use.The operations were realised at depths of 10-30 m in the Urla Adalar area of the bay of Izmir. The soak time of the pots was between 1-7 days. The structural pieces and standing of the pots was observed using underwater observations methods and photographs and videos were taken. In operations, it was observed that a lot of Conger conger were caught. In this study, all of catch species except Mığrı have economic value.