Finding of elasto-plastic deformations and residual stresses in anisotropic flat plates with semi-circular holes
  1. Tez No: 29107
  2. Yazar: HİDAYET KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET üzerinde dairesel çentik bulunan elemanlar bağlantı elemanı olarak teknolojide büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada üzerinde yarı dairesel çentikler bulunan düzlem plak larda gerilmeler sonlu elemanlar metodu ile bulunmuştur. Ayrıca, yarı dairesel çentiklerin ekstrem durumları olan“U”çentik bulunması durumunda da gerilme dağılmaları incelenmiştir. Eleman olarak dört düğümlü izoparemetrik eleman seçilmiştir. İnterpolasyon fonksiyonu olarak ise Lagrange polinomu kullanılmıştır. Şeklin modellenmesi ve problemin çözümünde özel bilgisayar program ları hazırlanmıştır. Üzerinde dairesel çentik bulunan izotropik levhalarda elasto- plastik gerilme analizi yapılmıştır. Elemana dıştan ve artırılarak 0, 15,30,45,60,90 takviye açılarında uniform çeki yükünde 4,6,8,10 12, 16, 20 mm yarı çap lar ındaki iç gerilmeler hesaplanmıştır. Plastik bölgeler ve iç gerilmeler şekiller ve tablolar halinde verilmiştir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The elements with circular notches are of great significance in technology as connection element. In this study, the stresses are found out by using the finite element method, at plates with semicircular notches. Furthermore, the stress distributions are observed in the case of“U”notches that are extreme situations of semicircular notches. The isoparemetric elements with four nodes are choosed as element. The Lagrange polynomial is used as interpolation function. The modelling of the form and the solving of the problem are carried out by using a computer program. The elasto-plastic stress analysis is experienced on the plates with circular notches. A uniform tensile load is increasingly applied on the element through an external direction with 0, 15, 30, 45, 60, 90 orientation angles and the internal stresses are calculated in the case of radiuses of 4, 6, 8, 10, 12, 16 mm. The distribution of plastic regions and residual stresses have been shown in figures and tables.