Melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera:Gryllidae)'ta hemosit tiplerinin belirlenmesi
Determining the hemocyte types of Melanogryllus desertus (Orthoptera: Gryllidae)
  1. Tez No: 291061
  2. Yazar: BEKLAN EREN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, Orthoptera takımına ait Gryllidae familyasından bir tür olan Melanogryllus desertus'un ergin dişi ve erkek bireylerin hemolenfindeki hemositlerin morfolojik yapıları ışık mikroskobu aracılığıyla incelenerek, bu hücrelerin tanımları yapıldı. Ergin M. desertus bireylerinin hemolenfinde ışık mikroskobu yardımıyla morfolojik olarak beş farklı tip hemosit tespit edildi. Bu hücreler prohemositler, plazmatositler, granülositler, önositoitler ve sferül hücreler olarak belirlendi. Elde edilen sonuçlar dahilinde ergin M. desertus bireylerinde bulunan hemositler, diğer türlerde bulunan hemositlerle karşılaştırıldı. Yapılardaki farklılıklar ve benzerlikler göz önüne alınarak hemositlerin yapısal ve fonksiyonel önemleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, adult male and female Melanogryllus desertus (Orthoptera: Gryllidae) hemocytes were studied. M. desertus? adult male and female hemocytes morphology were studied under the light microscope and their definitions were examined. In this investigation period, five types of hemocytes determined in the M. desertus? hemolymph. These hemocytes are; prohemocytes, plasmatocytes, granulocytes, oenocytoids and spherulocytes. According to our study results adult M. desertus? hemocytes were compared with other species hemocytes. Their structure and functional importance were evaluated by using similarity and difference.