Finding of elasto-plastic deformations and residual stresses in axially loaded projections of composite flat plates
- Tez No: 29108
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Üretim mühendisliğinin en önem li problemi olan iç gerilmeler, hem teorik hem de deneysel olarak kolaylıkla incelenebilir. Bu çalışmada, T bağlantı elamanlarında elasto- plast ik gerilme analizi yapılmıştır.. Çel i k-Alüminyurn kompozit inde değişik oryantasyon açıları, değişik yarıçaplar ve farklı üniform yayılı çeki yükleri için plastik bölgelerin y a y ı lışla r ı ve iç gerilme le r e l d e e d i l m i ş tir. Problemi çözmek için sonlu eleman metodu kullanılmıştır» Eleman olarak dokuz düğümlü i zoparametrik eleman seçilmiştir. Interpolasyon fonksiyonu olarak ise Lagrange polinomu k
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Residual stress which is one of the most important problems in production engineering can be easily predicted' both experimentally and theoretically. In this study, elasto-plast ic stress analysis has been made in T plate element» In the steel-aluminum composite, expansions of the plastic regions and residual stresses have been obtained for various orientation angles and various radii, and d i f ferent un i form 1 oads. Finite element method has been used to solve the problem» Isoparametric rectangular element with nine nodes has been chosen and Lag-range polynomial has been used as interpolation function»