Mechanical and tribological properties of aluminum-based particulate metal-matrix composites
  1. Tez No: 29109
  2. Yazar: İSMAİL KIRDÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada metal olmayan parçacık katkılı alüminyum bazlı kompozitlerin üretimi, bunların mikroyapısı, aşınma ve sürtünme davranışları ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kompozitler, 2024, 1070 ve A 413 alüminyum alaşımlarına 1-63 jum. çapındaki SiC partiküllerin % 5 'den % 15 'e kadar ilavesiyle hazırlanmıştır. Alaşımın yaşlandırma şakları, takviyede kullanılan malzeme, bu malzemenin hacimsel oranı ve parçacıkların boyutu gibi birçok mikroyapısal değişken kompozitin mekanik ve tribolojik (aşınma ve sürtünme davranışı) özelliklerine etki edebilir. Bu çalışmadaki amaç oda sıcaklığı özelliklerinde bu değişkenlerin etkilerini araştırmak idi. Çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki, alüminyum alaşımlarına SiC ilavesiyle sertlik, aşınma direnci ve elastisite modülü (E) artar, sürtünme katsayısı ve birim şekil değiştirme (e) azalır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis processes for fabricating aluminum based composites containing particulate non-metals, their microstructure, their friction and wear behavior and their mechanical properties are described. Composites of 2024, 1070 and A 413 aluminum alloy containing 5 to 15 wt. % of SiC particulates in the size range 1 to 63 jum were prepared. All these materials were produced using the conventional foundry process. There are many microstructural variables such as ageing condition of the matrix alloy, the material used as reinforcement, the volume fraction and the size of particles, all these may effect the mechanical and tribological properties of the composite. The aim of this work is to examine the effects of some of these variables on the room temperature properties. The results of the work shows that, the addition of SiC to aluminum alloys increases hardness, wear resistance and elastic modulus, and reduces the coefficient of friction and elongation.