İzmir Körfezi'nde kalamar (Loligo vulgaris) avcılığında kullanılan yöntemler ve renk faktörünün önemi
Squid (Loligo vulgaris) catching methods in Izmir Bay and the importance of colour factor
  1. Tez No: 291081
  2. Yazar: EMİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HAKAN KAYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yumuşakçalar grubunda yer alan kalamar (Loligo vulgaris) avcılığı, bu türün insan tüketimi için yüksek kaliteli protein kaynağı ve yüksek ekonomik değere sahip olmasından dolayı önemlidir. Kalamar son yıllarda su ürünleri ekonomimizde önem kazanmaya başlamış canlılardandır. İzmir Körfezi'nde Ocak 2001 yılında kıyı sürütme takımları ile avcılığın tamamen yasaklanmasının yanı sıra gerek dip trol avcılığı gerekse ışıkla gırgır avcılığının yasak olduğu bu bölgede Ocak 2001'den sonra kalamar avcılığı miktarında azalma olduğu gözlenmiştir.Bu çalışma, Mart 2009 ve Aralık 2010 yılları arasında İzmir Körfezi'nde Foça ve Karaburun arasındaki sahil şeridinde balıkçılık kooperatiflerine kayıtlı küçük ölçekli balıkçılar ve yine bu bölgedeki amatör olarak kalamar avlayan şahıslarla yapılan ikili görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler ve elde edilen verilere göre bölgede sarkıtma, at-çek ve sırtı şeklinde kullanılan toplam 13 adet farklı olta takımı, 3 adet farklı uzatma ağı tespit edilmiş, bunların teknik detayları ortaya konmuştur. Ayrıca kullanılan olta takımlarındaki kalamar iğne rengi tercihinin genelde deniz durumu (bulanıklık ve avcılık zamanı) ve avcılık zamanına bağlı olduğu gözlenmiştir. İzmir Körfezi'nde aylara göre Kalamar avcılık zamanının Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları arasında, gün içerisinde ise sabah ve akşam gün batımı saatlerinde en verimli zamanlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The squid (Loligo vulgaris) fishery which placed in Molluscs group is important for human consumption because of this species have high-quality protein source and high economic value. Squid fishery has begun to gain importance for our economy in recent years. In Izmir Bay, hunting with the coastal trawl nets has been strictly prohibited since January 2001. In addition, prohibition of the bottom trawl fishing and the purse seine fishing with light in this area causes to reduction of the amount of squid fishing after January 2001.In this study, small-scale fishermen which registered to fishing cooperatives from coastline between Foca and Karaburun, and amateur squid hunters in same area were bilaterally negotiated between March 2009 and December 2010 in Izmir Bay. According to data obtained from the interviews, 13 different types of fishing gears which includes suspension, casting-hooking and jigging and 3 different extension net were determined in the area and their technical details have been revealed. In addition, the preference to the color of the needle used for squid fishing gears was observed to dependently on usually sea conditions (turbidity and hunting time) and the time of hunting. The most productive periods in the months of October, November, December, January and February for squid fishing in the Gulf of Izmir while, between the hours of sunset during the day in the morning and evening have been found.