İzmir Körfezi'ndeki kafadanbacaklı(Cephalopoda) avcılığı
Cephalopoda (Mollusca) fishery from the İzmir Bay
  1. Tez No: 694041
  2. Yazar: EFE ERGÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALP SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde İzmir Körfezinde ahtapot sübye kalamar avcılığının nasıl yapıldığı, bölgedeki kooperatiflerde bu türlerin avcılığının yapılıp yapılmadığı, kullanılan araçlar ve kullanım yerleri, avın değerlendirilme şekli ve bu değeri arttırma yöntemleri üzerine araştırmalar yapılmış ve avcılığın ne ölçüde kayıt altına alındığı incelenmiştir. Eldeki kayıtlar, kayıtların oluşturulma şekli ve oluşturmadaki karşılaşan hatalar ve bu hataların giderilmesi için yöntemler incelenmiştir. Av dönemi dışı avcılık, bu avcılığın yarattığı sorunlar aynı zamanda kayıt altına alınma problemi gibi sorunlar ile ilgili optimum çözüm yöntemleri ve kooperatiflerin profilini inceleyen bir diğer bölümden oluşmaktadır. Ek değer yaratan kooperatiflerin doğru yaptıkları uygulamalar ve bu uygulamaların hayata geçirilme şekli ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. En uygun avcılık yöntemleri, örneklem almadaki güçlükler ve kooperatiflerden kayıtların alınmasında karşılaşılan güçlükler belirtilmiştir. Bu güçlüklerin aşılması için yöntemler araştırılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, research has been done on how cephalopods are fished in Izmir Bay, whether these species are fished in cooperatives in the region, the tools used and their places of use, the way the prey is valued and the methods to increase this value, and it is examined to what extent the fishing is recorded. The records, the way the records were created, the errors encountered in the creation and the methods to eliminate these errors were examined. It consists of another section that examines the profile of cooperatives and the optimum solution methods for problems such as hunting outside the hunting season, the problems caused by this hunting, as well as the problem of registration. Explanations were made about the correct practices of cooperatives that create additional value and the way these practices are put into practice. The most appropriate fishing methods, difficulties in sampling and difficulties in obtaining records from cooperatives are stated. Methods have been researched and suggestions have been made to overcome these difficulties.