Kişisel alan ağları ve giyilebilir bilgisayarların kullanımıyla gerçekleştirilecek bir hasta izleme sistemi önerisi
A patient monitoring system based on wearable computers and personal area network
  1. Tez No: 291091
  2. Yazar: ŞERİFE BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tüm dünyada sağlık sektörü yükselen maliyet, artan tıbbi hatalar, personel yetersizliği ve ayrıca kırsal bölgeler ile gelişmemiş kentsel bölgelerde yetersiz sağlık faaliyetleri gibi pek çok sorunla karşı karşıyadır. Yaşanan zorlukların sebeplerinden biri, yavaş, pahalı ve verimsiz olan geleneksel sağlık hizmetleridir. Günümüzde Internet'in genişlemesi, dijital iletişimin yaygınlaşması, kablosuz cihaz ve ağ teknolojilerindeki gelişmelerin yaşanması ile birlikte, gerçek zamanlı, uzaktan, hastanın önemli vital bulgularının takip edilebileceği sağlık sistemleri kurmak mümkündür.Bu tezin amacı, son zamanlarda oldukça güncel bir konu olan hasta izleme sistemlerinin yapısını inceleyerek, yeni bir hasta izleme sistemi tasarlamaktır. Bu kapsamda önce hasta izleme sistemlerinin içeriğinden bahsedilmiştir. Daha sonra hasta izleme sistemlerinde kullanılan çeşitli teknolojilere değinilmiştir. Ayrıca önceden gerçekleştirilmiş hasta izleme sistemleri de incelenmiştir. Son olarak da güncel teknolojilerin kullanıldığı bir hasta izleme sistemi tasarımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The health care industry all over the world is faced with many problems such as rising cost of health care, increasing medical errors, insufficiency of staff, inadequate health activites at rural areas and undeveloped urban areas. One reason for the experienced difficulties is slow, expensive and inefficient traditional health care. It is possible to build healthcare systems with real-time monitoring of vital signs remotely with the expansion of the Internet, the spread of digital communication, improvement of wireless devices and network technologies.This thesis aims to design a patient monitoring system by examining the structure of patient monitoring systems which have recently become very current topic. In this context, the content of patient monitoring systems are mentioned first. Then, the various technologies used in patient monitoring systems, is referred. In addition, earlier monitoring systems were also examined. Finally, a patient monitoring system where current technologies are used for the design is proposed.