Güneş enerjisi yardımıyla açık ve kapalı yüzme havuzlarının ısıtılması
Outdoor and indoor swimming pool heating with solar energy
- Tez No: 291090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda karşı karşıya kalınan enerji sıkıntısı göz önünde bulundurulduğu takdirde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi bir kat daha artmaktadır. Bu enerji kaynakları içinde ise dünya için sonsuz bir enerjiye sahip olan güneş enerjisinin yeri çok önemlidir. Diğer bir taraftan bugün kullanılan çeşitli enerji kaynaklarının büyük bir kısmı güneşin sebep olduğu olaylar sonucu ortaya çıkmaktadır. Güneşten salınan enerjinin sadece küçük bir kısmı dünyaya ulaşmasına karşın, ulaşan enerji 4x1026 W değerindedir. Bu miktar ise insanoğlunun gereksinimi olan enerjinin yaklaşık 15 bin katıdır.Güneş enerjisinin kullanımı günümüzde çeşitli alanlarda mümkündür. En çok karşılaşılan yer ise uzun yıllardır kullanımı devam etmekte olan konutlardaki kullanım suyunun ısıtılmasıdır. Son yıllarda ise Türkiye gibi yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip ülkelerde yüzme havuzu suyunun ısıtılmasında güneş enerjisi kullanımı ön plana çıkmıştır. Bu sayede yüzme mevsiminin uzatılması sağlanmaktadır.Bu çalışmada, güneş enerjisi yardımıyla açık ve kapalı yüzme havuzlarının ısıtılması konusu incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken güneş enerjisi sistemlerinin çeşitleri, çeşitli kullanım ve kurulum yöntemleri, havuzlarda oluşan ısı kayıplarının nedenleri ve hesaplanması ve de oluşan ısı kaybının karşılanabilmesi için gerekli olan ısıyı sağlayabilecek sistem tasarımının belirlemesi gibi konulara değinilmiştir. Böyle bir sistem tasarımı yapılması durumunda, çalışmamızda verilen bilgiler ışığında, izlenmesi gereken yolların belirlenmesine faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
When we consider the energy crisis at last years, renewable energy sources become much more important. Solar energy which has an unlimited energy for our world, is the most important energy source when we compare with the other renewable energy sources. On the other hand, the most of the different energy sources which are used today, are existed by solar energy effects. Lesser part of total energy comes to he earth from the sun, but this energy value is about 4x1026 W. But this amount is approximately 15000 times of total energy need of humans.Solar energy is used at different areas nowadays. Ofcourse, the most popular area is heating the usage water at dwellings for lots of years. At some countries which have high solar energy potential like Turkey, swimming pool heating with solar energy has become really common at last years. Thus the swimming season is become longer.This study explains indoor and outdoor swimming pool heating with solar energy. Different types of solar energy systems, different usage and installation types, heat loses at swimming pools, deciding the system design to provide energy loses of the swimming pool issues was examined. If this kind of system will be installed, our study will guide for system design process.