Domates, biber, patlıcan ve karpuzda tohum çimlenme hızının fide kalitesine etkisi
The effect of germination rate on seedling quality in tomato, pepper, aubergine and watermelon seeds
- Tez No: 297550
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Domateste (Solanum esculentum Mill.) H2274, biberde (Capsicum annuum L.) Kandil dolma, patlıcanda (Solanum melongena L.) Kemer, karpuzda (Citrullus lanatus Thunb.Matsum and Nakai) Crimson Sweet çeşitleri kullanılan araştırmada amaç çimlenme sürecinde farklı saatlerde elde edilen kökçük çimlenme yüzdesinin fide çıkış oranıyla ne derece ilişkilendirilebileceğidir. Araştırmanın iki aşaması bulunmaktadır. İlk aşamada her türde 40°C'de 17, 21, 24, 27, 32, 36, 42, 46, 50, 56, 66, 70, 76, 80, 96 saat tutulan tohumlar yaşlandırılarak canlılığı yüksek ancak çimlenme hızı farklı olan 15'er parti üretilmiştir. 25°C'de yapılan çimlendirme testinde çimlendirmenin ilk 96. saatine kadar sıkça (2 - 4 saat arayla) sayımlar yapılarak, bu sayımların her biri ilgili tohum partisinin fide oluşturma oranı ile korelatif olarak ilişkilendirilmiştir.İkinci aşamada ise her türde piyasadan ticari olarak toplanan tohum partilerinde ilk aşamada kullanılan ve yüksek korelasyon gösteren sayım saatleri kullanılarak fide çıkışı ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca ilgili sayım saatlerinin güç testi olan kontrollü bozulma testi (45°C, %20, 24 saat) ile bağlantısı da saptanmıştır. Fide çıkış hızı ile sayım saatleri arasında domateste 124.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to test whether radicle germination counts during the germination test relate to seedling quality of tomato (Solanum melongena Mill. cv. H2274), pepper (Capsicum annum L. cv. Kandil Dolma), aubergine (Solanum melongena L. cv. Kemer), and watermelon (Citrullus lanatus Thunb.Matsum and Nakai. cv. Crimson Sweet) seeds.The research was constituted with two stages. In the first stage, 15 different lots which had similar germination percentage but different rate, were produced by ageing seeds at 40°C for 17, 21, 24, 27, 32, 36, 42, 46, 50, 56, 66, 70, 76, 80 and 96 h Then, frequent counts at 25°C during germination test, until 96 h were correlated with seedling emergence.In the second stage, those germination counts that corelated well with seedling emergence were used in 10 seed lots obtained from market in each species to predict seedling emergence. A part from that, controlled deterioration test (45°C, 20% m.c. , 24 h) was also used in prediction of emergence.