HSS kalemindeki talaş açısının kesmeye etkisinin sonlu elemanlar metoduyla analizi
Finite element method analysis of effect of rake angle in HSS cutting tool during cutting
- Tez No: 165819
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
HSS TORNA KALEMINDEKI TALAŞ AÇISININ KESMEYE ETKİSİNİN SONLU ELEMANLAR METODUYLA ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ramazan MERGEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu çalışmada; farklı talaş açılarına sahip HSS torna kalemlerindeki gerilmeler analiz edilmiştir. Bunun için AISI 1040 çelik malzeme ile 3°, 5°, 7°, 9° ve 12°'lik talaş açılarına sahip HSS torna kalemleri kullanılmıştır. Deneylerde; talaş derinliği değerleri (a) = lmm, 1,5 mm ve 2 mm olarak seçilmiştir. Kesme hızı (Vc)= 45 m/dk ve ilerleme (s)= 0,2 mm/dev olarak sabit tutulmuştur. Deneylerde kullanılan iş parçasının çapı 39 mm, boyu da 200 mm'dir. Kesme kuvvetlerini ölçmek için 10 sn talaş kaldırılarak saniyede 3 000 veri alınmıştır. Talaş kaldırma esnasında oluşan esas kesme kuvveti (Fc), ilerleme kuvveti (Fa) ve pasif kuvvet (Fp) KİSTLER 9257B model piezoelektrik bir dinamometre ile ölçülmüştür. Ölçülen bu kuvvetler kullanılarak, ANSYS 7.0 paket programı yardımıyla kesici takımdaki gerilmeler hesaplanmıştır. Hesaplamalarda üç eksendeki kuvvetler, takım-talaş temas yüzeyine normal ve teğetsel yükler şeklinde ayrı ayrı uygulanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen eşdeğer gerilmelerin 1028,8 MPa ile 1910,5 MPa arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Talaş Açısı, Kesme Kuvvetleri, Sonlu Elemanlar, Gerilme Analizi Sayfa Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Abdullah DURAN
Özet (Çeviri)
FINITE ELEMENT METHOD ANALYSIS OF EFFECT OF RAKE ANGLE IN HSS CUTTING TOOL DURING CUTTING (M.Sc. Thesis) Ramazan MERGEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT In this study, stress analysis was carried out in HSS lathe cutting tools which had different rake angles. For this purpose, AISI 1040 steel was used as the workpiece material and HSS cutting tools with rake angles of 3°, 5°, 7°, 9° and 12° were used as the cutting tool. In the machining tests, 1, 1,5 and 2 mm depth of cuts (a) were employed while cutting speed (Vc) and feed rate (s) were kept constant at 45 m/min and 0,2 mm/rev, respectively. Diameter and length of the work piece used were 39 mm and 200 mm, respectively. In order to measure the cutting forces, each test was conducted for 10 second and during each test 3 000 data were taken in per second. Principle cutting force (Fc), feed force (Fa) and passive force (Fp) components were measured using a KİSTLER 9257B model piezoelectric dynamometer. The forces obtained from the tests were used to determine the stresses in cutting tool using ANSYS 7.0 program. In the calculations, the three cutting force components were applied to the tool-chip contact surface as normal and tangential loads. As the results of the numerical analyses, the equivalent stresses were found to be between 1028,8 MPa and 1910,5 MPa. Science Code : 708 KeyWords :Rake angle, Cutting forces, Finite element analysis, Stress analysis. Page Number : 152 Adviser : Assist.Prof. Abdullah DURAN