Buckling of composite plates with semicircular holes
  1. Tez No: 29111
  2. Yazar: MEHMET KAYRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Son senelerde, sonlu elemanlar yöntemi karmaşık mühendislik prob lemlerinin bilgisayarla çözümünde kullanılan çok popüler bir teknik olmuştur. Yapılarda sonlu eleman metodu daha önceden kullanılan analiz tekniğinin gelişmesi olarak anlaşılır ki ; bu yapı, kiriş ve çubukların bir montajı olarak gösterilir. Günümüzde sonlu elemanlar metodu en güzel analiz aracını temsil ettiği için pratikte mühendisliğin bütün analiz sahalarında kullanılır. Yüksek hızlı dijital kompütürlerin gelişmesi ve sonlu elemanlar metodunun uygulanması mühendislik problemlerinin basite indirgenmek sizin analitik çözümlerini mümkün kılmıştır. Bu çalışmalarda değişik oryantasyonlarla takviye edilen kompozil plâklardaki gerilme konsantrasyon faktörleri ve kritik burkulma yükleri incelenmiştir. Sonlu eleman tipi olarak dört düğümlü dikdörtgen kesitli izoparametrik eleman düşünülmüştür. Sonlu eleman özelliklerinin belir lenmesinde Gauss nümerik integrasyon metodu kullanılmıştır. Sonuç olarak gerilme - yığılma faktörleri grafikler halinde veril miştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT i: During the past three decades, the finite element method of analysis has rapidly become a very popular technique for the computer solution of complex problems in engineering. In structures the method can be understood as an extention of earlier established analysis techniques, in which a structure is represented as an assemblage of discrete truss and beam elements. At present, the finite element method represents a most general analysis tool and is used in practically all fields of engineering analysis. The development of the high-speed digitial computer and finite element method has permitted analytical solutions of engineering problems without having to resort over simlif ications. This study deals with buckling analysis of composite laminates with semicircular holes under inplane static loadings. The first-order shear deformation theory and the variational energy method are employed in mathematical formulation, and the four-node Lagrangian finite element method is used for finding critical loads. The effects on critical load by hole size, plate thickness ratio, material modulus ratio, ply lamination geometry, loading types, and boundary conditions are investigated. Numerical solutions are shown in graphical form. In this work the stress concentration factors and critical loadings developed on the composite flat plates with reinforcement of various orientation- are investigated. In the flat plate subjected to the compressive loading the analysis of the stresses are investigated by using the isoparametric finite elements. Gauss method is used for numerical integration to determine the properties of finite element. The results of the stress concentration factors and critical buckling loads have been given in terms of graphics.