Kuluçkada döngüsel aydınlatma uygulamasının etlik piliç performansı ve davranış özelliklerine etkileri
The effect of cyclic lighting during incubation on the performance and behaviour of broilers
- Tez No: 291123
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı etlik piliçlerde kuluçkada (0-21gün) döngüsel aydınlatmanın (16 saat aydınlık-8 saat karanlık) kuluçka ve büyütme dönemi performansı ile çıkıştan itibaren davranış özelliklerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla Ross-308 kuluçkalık yumurtalar karanlıkta (KK) ve 16A:8K aydınlatma altında (AK) kuluçka edilmiştir. Çıkan civcivler 23A:1K ve 16A:8K aydınlatma programlarında büyütülmüşlerdir.AK uygulaması embriyonun kabuğu çatlatma süresini erkene almış (P?0.05) ancak çıkış gücü ve toplam kuluçka süresini etkilememiştir. AK, 18. günde embriyo oransal ağırlığını olumlu etkilemiş ancak çıkışta bu olumlu etki gözlenmemiştir. Kuluçkada aydınlatma embriyo ve civcivlerde oransal asimetri düzeyini etkilememiştir. KK civcivlerin yüksek atlama davranışı hariç AK ve KK civcivlerin çıkış günü açık alan testi yanıtları ve açık alan testi sonrası saptanan kan kortikosteron düzeyleri farklılık göstermemiştir. Kuluçkada aydınlatma piliçlerin 14. gün canlı ağırlık ve yemden yararlanma oranını (YYO) olumlu etkilemiş (P?0.05) ancak 35. gün KK'a benzer kesim ağırlığı ve YYO'a ulaşılmıştır. Büyütme dönemi 16A:8K aydınlatma uygulaması erken yaşta gelişmeyi geriletmiş ancak kesim yaşında bu gerilik telafi edilmiş ve 23A:1K'a göre daha yüksek kesim ağırlığı, daha iyi YYO ve daha düşük ölüm oranına ulaşılmıştır (P?0.05). Piliçler 16A:8K büyütme altında 6. ve 12. günlerde günlük yem tüketiminin yaklaşık %15'ini karanlıkta,tüketmiştir. Korku ile ilişkili hareketsiz kalma süreleri bakımından kuluçka grupları arasında farklılık bulunmamış; sadece 34. gün AK grubunda KK'dan daha yüksek müdahale sayısı (P?0.05) saptanmıştır. Büyütme döneminde 16A:8K programı piliçlerde korkaklığın azaldığının göstergesi olarak hareketsiz kalma süresini kısaltmış ve müdahale sayısını artırmıştır (P?0.05). On beşinci gün yapılan yürüme yolu sonuçları, 16A:8K'da büyütülen piliçlerin sosyalliğin daha yüksek ve korkaklığın az olduğunu göstermiştir (P?0.05). Etlik piliçlerde 12. gün gözlemlerinde AK grubunda KK grubuna göre, yem tüketimi, sosyal gagalama ve kum banyosu, 31. günde ise ayakta durma davranışı sıklığının daha yüksek olduğu (P?0.05) saptanmıştır. Genel olarak gözlem sürelerinde 16A:8K'da büyütme 23A:1K'a göre piliçlerin ayakta durma sıklığını artırırken oturma davranışını azaltmıştır (P?0.05). Gagalama davranışının 5., 7., 16. ve 24. gün detaylı gözlenmesinde piliçlerde AK grubunda KK grubuna göre ve 16A:8K büyütme grubunda 23A:1K grubuna göre daha fazla toplam gagalama ve sosyal gagalama davranış sıklığı saptanmıştır (P?0.05). Dolayısı ile AK uygulamasının etlik piliçlerde sosyalliği ve aktiviteyi arttırdığı sonucuna varılmıştır.Sunulan bulgular ışığında, kuluçkada aydınlatma uygulamanın erken dönemde (0-14 gün) gelişme ve yemden yararlanmayı olumlu etkilediği; bunun sonucun AK civcivlerin erken dönemde toplam gagalama ve sosyal gagalama davranış sıklığının yüksek oluşunun ve farklı çevre koşullarına uyumunun iyileşmesi ile ilişkilendirilebileceği sonucuna varılmıştır. Genel olarak çalışmada elde edilen bulgular büyütme döneminde 16A:8K uygulamasının etlik piliç performansı ve refahı üzerine olumlu etkilerini de desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of the cyclic lighting (16 hours light-8 hours darkness, 16L:8D) during incubation (0-21 days) on hatching parameters, posthatch broiler performance and behavior. For this purpose hatching eggs from Ross-308 broiler stock have been incubated at cyclic 16L:8D lighting (LI) and in darkness (DI). Chickens have been either reared with 16L:8D or 23L:1D lighting programs at posthatch.LI embryos had earlier external piping times than DI (P?0.05) but total incubation duration and hatchability did not differ between treatments. LI affected the embryo proportional weight positively on day 18 but this effect was not observed at hatch. LI did not affect relative asymmetry in bilateral traits in embryos and chicks. Open field responses, with an exception of higher jumping in DI chicks, and blood corticosterone measured in LI and DI chickens after open field test on the hatching day did not differ. LI increased body weight (BW) of broilers and feed conversion ratio (FCR) on day 14 (P?0.05) but on day 35 incubation groups had similar BW and FCR. A 16L:8D reduced early growth which has been recovered by slaughter age of 35 and even resulted in a higher BW, better FCR, and lower mortality than 23L:1D (P?0.05). Chickens have consumed approximately the 15% of the daily feed consumption during the darkness on days 6 and 12. Tonic immobility (TI) duration did not differ between incubation groups on measurement days of 11 and 34. However, LI resulted in higher induction numbers for TI than DI assuming lower fearfulness in LI broilers. Posthatch lighting program of 16L:8D resulted in lower TI duration in broilers but increased the induction numbers (P?0.05) as a sign of reduced fearfulness. The runway test results applied on day 15 may indicate that the chickens reared in 16L:8D are more social and less fearful (P?0.05) as compared with 23L:1D. Among broilers, on the day 12 observations LI group exhibited higher feeding, social pecking and dustbathing behavior per bird and had higher standing frequency on day 31 as compared to DI. Generally 16L:8D program reduced the sitting while it increased the standing per bird in comparison to 23L:1D program. (P?0.05). In the detailed pecking observation on the days 5, 7, 16 and 24, it was clearly stated that chickens had more frequency of total pecking and social pecking in LI group than DI group indicating higher sociality and activity levels in LI broilers. A higher pecking activity was also observed in broilers from 16L:8D posthatch lighting group compared to 23L:1D (P?0.05).As a result, it may be concluded that the lighting during the incubation period has a positive impact on the broiler growth and FCR at early age (0-14) and this result can be associated with the high frequencies of total pecking and social pecking behaviors in LI chicks, therefore improved adaptation to the novel environmental conditions. Generally the findings in this research also support the affirmative effects of 16L:8D program in posthatch period on broilers performance and welfare.