İzmir ili meyve-sebze işleme sanayiinin rekabetçilik analizi
Analysis of competitive level of Izmir processed fruit and vegetable sector
- Tez No: 291128
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de ve özellikle İzmir ilinde, iklim ve doğal koşulların etkisiyle, meyve ? sebze işleme sanayii oldukça önemli bir yere sahiptir. Üretimin yoğunluğu söz konusu ürünleri, bölge ekonomisinde ve ülke dış ticaretinde öncelikli hale getirmektedir. Ürünlerin dış ticaretinin devamlılığı sektörün uluslararası rekabetçilik düzeyinin olumlu bir noktada olmasına bağlıdır. Sektörün rekabetçiliği için yeterli, sürekli, belirli standartta ve kalitede hammadde temini önemli hususlardan bazılarıdır.Bu araştırmada Porter'ın Elmas Modeli kullanılarak, İzmir İli meyve ve sebze işleme sanayiinin rekabetçilik düzeyi analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, sektörün rekabetçilik düzeyi orta seviyede bulunmuştur. Ayrıca, İzmir ili için meyve-sebze işleme sanayinin rekabet yapısının temel özellikleri açıklanarak, Dünya arenasında daha rekabetçi bir konuma gelebilmesi için stratejiler de önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey and especially in Izmir province has an important place due to natural and climate conditions for fruit?vegetable processing industry. Intensity of production of the concerned products makes it a priority in the region's economy and external trade of the country. The continuity of the foreign trade of products depends on the level of international competitiveness a positive point of sector. Adequate, constant, the supply of a certain standard and quality of raw materials are some important issues for competitiveness of the sector.In this study, the competitiveness level of fruit and vegetable processing industry in Izmir province has been analyzed by using Porter's Diamond Model. As a result, the level of competitiveness of the sector was found as medium level. For Izmir province, the basic features of the structure of competition of the fruit -vegetable processing industry have been explained and the strategies have been proposed for a more competitive position in the world.