İzmir ve çevresinde 900-2100 Mhz bandında açık alanda radyo dalgası yayılımının modellenmesi
Comparison of path loss prediction models for cellular networks in Izmir at 900-2100 Mhz bands
- Tez No: 291129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RADOSVETA SOKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hücresel ağlar tasarlanırken, hizmet verilecek bölgedeki dalga yayılımözelliklerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Kurulacak yeni bir vericinin veyamevcut vericiler üzerinde yapılacak bir tadilatın kapsamayı nasıl etkileyeceğinitahmin etmek için radyo dalgası yayılım modellerine başvurulur.Türkiye?de 2. nesil ve 3. nesil hücresel şebekeler 900, 1800 ve 2100 Mhzfrekans bantları üzerinden yayın yapmaktadırlar. 3. nesil şebekelerde tüm vericileraynı frekans üzerinden yayın yapar ve bu yüzden 3. nesil şebekeler sinyalgirişimine karşı oldukça hassastır. Bu durumda benzetim için kullanılacak radyodalgası yayılım modelinin gerçeğe yakın benzetim sonuçları vermesinin önemidaha da artmaktadır. Farklı bölgelerin coğrafi şekilleri ve bina yapıları farklılıkgösterdiği için kullanılan benzetim modellerinin isabet oranları da bölgedenbölgeye farklılık göstermektedir. Bu projede Advanced Okumura-Hata, AdvancedWalfisch-Ikegamive Algorithm 9999 modelleri sinyal seviyesi benzetimçalışmaları için kullanılmış ve İzmir?den yapılan gerçek sinyal seviyesiölçümleriyle karşılaştırılmıştır. Şehir dense urban, urban ve suburban olarak altbölümlere ayrılmış ve karşılaştırmalar 900, 1800 ve 2100 Mhz bantları için ayrıayrı yapılmıştır. Karşılaştırmak kıstası olarak ortalama hata ve standart sapmakullanılmıştır. Karşılaştırma çalışmaları sonucunda, ölçüm yapılan on bölgeninyedisinde Algorithm 9999?un gerçeğe en yakın benzetim sonuçlarını verdiği vebenzetim yapılan çevrenin bina ve coğrafi yapısı ne kadar çok hesaba katılırsa,benzetim sonuçlarının o kadar gerçeğe yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In cellular network design, it is important to know the propagationcharacteristics of the radio channel. By performing simulations calculated bypropagation models over the area of demand, the change in the network coveragecan be predicted. The more accurate the prediction model, easier it gets to developthe cellular network.In Turkey, both second and third generation networks are on air. In secondgeneration networks, the tolerance against interference is greater when comparedto third generation networks. In order to prevent the transmitters to interfere eachother, the overlapping of different base stations? serving areas must be minimized.To achieve this, the radio network must be designed carefully. At this point theaccuracy of the propagation model used is vital. Due to the terrain profiles in eachteritory, the best performing prediction model is different for every single area ofdemand. The path loss prediction model must be choosen wisely.In this project three path loss models were used to predict the path loss inthree different frequency bands. Advanced Okumura-Hata, Advanced Walfisch-Ikegami and Algorithm 9999 were used to predict the path loss in certain areas ofIzmir, Turkey. In this study, the simulation results were compared to real signalstrength measurements obtained from live GSM and WCDMA cellular networks.It was found that Algorithm 9999 is the most suitable propagation model amongthe compared models for the dense urban, urban and suburban environments ofİzmir. It is concluded that the more environment data taken into account, moreaccurate path loss predictions were performed.